Konečne dobrá správa! Kým v posledných mesiacoch nás z každej strany bombardujú informácie o neustálom zdražovaní, parlament minulý týždeň schválil novelu zákona, vďaka ktorej si polepšia viacerí Slováci až o stovky eur! 

 

Ide o novelu zákona o sociálnom poistení z dielne ministerstva práce, ktorá od budúceho roku umožní rodinám s dvoma malými deťmi čerpať dve materské súbežne. V súčasnosti môže materské poberať len jeden z rodičov, pričom matky majú nárok na 34 týždňov a otcovia 27 týždňov. Podľa novej zmeny ale budú môcť poberať materské obaja.

Odborník na dane a odvody a nezaradený poslanec NRSR Jozef Mihál tvrdí, že súbežné poberanie materskej pri dvoch deťoch umožní rodinám dlhšie poberanie rodičovského príspevku, ktorý sa poberá po ukončení materskej do dovŕšenia 3. roku dieťaťa.

Materské sa vypočítava podľa príjmu, ktorý rodič poberal pred odchodom na materské. Budúci rok sa zvýši aj táto dávka, pri 31-dňovom mesiaci to predstavuje sumu 1 458,50 eur a pri 30-dňovom mesiaci 1 411,40 eur. Nárok na maximálny príspevok má len ten rodič, ktorého vymeriavací základ, z ktorého sa platilo nemocenské poistenie, bol mesačne vo výške aspoň 1 908 eur.

Výška rodičovského príspevku sa v roku 2019 zvýši tiež. Kým v súčasnosti je vo výške 214,70 eur, po novom roku bude príspevok predstavovať sumu 220,70 eur.

V súčasnosti si rodičia čerpajú materské postupne, matka 8 mesiacov a otec 6 mesiacov, nárok na rodičovský príspevok teda nemajú počas 14 mesiacov. V budúcom roku si ale budú môcť rodičia čerpať materské súbežne – matka na novonarodené dieťa a otec na staršie dieťa. „Nárok na rodičovský príspevok tak nebudú mať len počas 8 mesiacov. Za ďalších 6 mesiacov tak získajú na rodičovskom príspevku naviac sumu vyše 1300 eur,“ dodal pre portál pluska.sk poslanec Mihál.

Zdroj: pluska.sk, Pravda | Foto: Pexels, freepik.com