Letné dovolenky budú v plnom prúde! Európska komisia potešila všetkých turistov a tých, ktorí plánujú vycestovať do zahraničia na dovolenku schválením covidových pasov, ktoré im cestovanie medzi hranicami uľahčia.

Covidové pasy, bezplatné potvrdenia o očkovaní, o negatívnom teste alebo o prekonanom covide budú uznávať všetky členské krajiny EÚ a Island, Lichtenštajnsko a Nórsko a platiť by mali už od 1. júla. Vybrať si budeš môcť elektronický alebo papierový dokument, pričom každý z nich bude mať QR kód. Členské štáty sa dokonca dohodli aj na jednotnom dizajne, dokumenty budú vydávané v angličtine a v štátnom jazyku a ich zavedenie do praxe ostáva na jednotlivých krajinách.

Taktiež si krajiny určia podmienky, či na voľný prechod stačí podstúpená jedna dávka vakcíny alebo či budú akceptovať neregistrované vakcíny ako Sputnik V či čínsky Sinovac, ktorý sa využíva v Maďarsku. Oficiálne na certifikátoch aktuálne budú len vakcíny schválené na použitie v Únii a to Astrazeneca, Pfizer-Biontech, Moderna a Johnson & Johnson.

Zdroj: cnn.com, europa.eu, čas.sk | Foto: Pixabay