Fanúšikovia futbalu už určite počuli o zmenách, ktoré európska futbalová asociácia UEFA pripravila pre Ligu majstrov. Teraz padli posledné definitívy, ktoré sa viacerým rozhodne pozdávať nebudú. Čo na ne hovoríte vy?

 

Hlavná fáza zatiaľ zmenami, ktoré by postrehol úplný laik neprejde, no zmien si pre nás UEFA prichystala hneď niekoľko. 32 tímov v ôsmych štvorčlenných skupinách, pričom z každej postúpia do vyraďovacích bojov dvaja najlepší. To sa nemení.

Čo sa však zmení, je spôsob kvalifikácie. V minulosti malo istú účasť 16 klubov, v súčasnosti je to už 22 a od sezóny 2018/19 sa tento počet vyšplhá už na 26. Výhodu však budú mať opäť veľmoci, veď štyri najlepšie európske súťaže budú mať po štyroch istých účastníkoch. Istotu hlavnej fázy bude mať len majster z top10 líg. Ak však LM vyhrá klub, ktorý sa do nej kvalifikuje aj z domácej súťaže (99% prípadov), istotu bude mať aj šampión jedenástej súťaže, ktoróu je momentálne Česko.

Obyčajné priemerné ligy, ako je aj tá slovenská, na to ale doplatia. Doteraz stačilo nášmu majstrovi prejsť cez tri predkolá. Aj to bol značný problém, veď naposledy sa to podarilo MŠK Žiline ešte v roku 2010. Teraz však bude potrebné prejsť ešte o jedno kolo viac. Ak by sme chceli byť nasadený do vyšších predkôl, museli by sme v rebríčku európskych líg poskočiť zo súčasnej 32. priečky o dobryćh pätnásť miest. To je v dohľadnej dobe utopistický scenár.  Útechou ostáva aspoň to, že v prípade vypadnutia v akejkoľvej fáze kvalifikácie ešte cesta nášho majstra neskončí, pretože sa “prepadne” do predkola Európskej ligy.

Radikálna zmena ale nastane aj v začiatkoch zápasov. Doteraz platilo, že všetky zápasy začínali o 20:45 nášho času (výnimku mali vzhľadom na časový posun ruské, príp. postsovietske kluby). Teraz však bude polovica zápasov začínať o 18:55, ostatné o 21:00. Dôvodom sú vysielacie práva, resp. tlak spoločností, ktoré si ich za obrovské peniaze kupujú.

Zdroj/Foto: Twitter, eirsport.ie