Celosvetová pandemická situácia nás trápi už príliš dlho a ukazuje sa to na nielen na fyzickom, ale aj duševnom zdraví ľudí. Dôvody si mnohí viete ihneď predstaviť. Psychické problémy vznikajú najčastejšie zo samoty človeka v izolácii, od strachu o blízkych a najmä neistoty v nasledujúce dni.

Človek každým dňom premýšľa ako zaplatiť účty, keď miesto výkonu práce má zatvorené a kedy sa vráti do práce, ak vôbec vráti. Kto sa pracujúcim rodičom postará o deti, keď ich blízky sa nakazia Covidom-19 a taktiež deťom chýbajú spolužiaci a kolektív.

Do ambulancií chodia aj noví pacienti, deti, tínedžeri a seniori, ktorým psychiatri predpísali celkovo do konca roka až 660-tisíc balení liekov. „Trend je stúpajúci – pribúdajú úzkostné stavy, depresie, aj panické ataky. Len v našej zdravotnej poisťovni ide o viac ako 12% nárast predpisovaných psychiatrických liekov v porovnaní s minulým obdobím. Tento rok to pravdepodobne bude ešte viac,“ informuje hovorkyňa poisťovne Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

„V medicíne drogových závislostí evidujeme zatiaľ len mierny nárast, ale počty ľudí, ktorí majú tieto problémy, sa objektívne zvyšujú,“ dodala na záver.

Zdroj: ca.sk | Foto: Pixabay