Nie je to  až tak dávno, keď sme povinne v radoch vyčkávali na paličku do nosa. Celoplošné testovanie sa s nami nieslo niekoľko týždňov a nie každý bol s tým stotožnení, no vyzerá to tak, že si to onedlho zopakujeme. Tentokrát sa bude však zisťovať, koľko Slovákov má v tele protilátky proti covidu.

Účasť testovania bude na teraz dobrovoľná s jasným cieľom, ktorým je podľa ministerstva zdravotníctva získať predstavu o tom, koľko Slovákov je proti covidu imúnnych. „Bude sa tak ľahšie odhadovať, v akej lokalite hrozí najbližšie týždne vzostup epidémie a vznik nových ohnísk. Budeme vedieť v predstihu pripravovať kroky v súvislosti v boji s pandémiou, ale takisto to pomôže aj očkovacej stratégii,“ skonštatovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Momentálne je na Slovensku 44% zaočkovaných Slovákov, tých sa testovanie týkať nebude. „Do štúdie sa môžu zapojiť iba nezaočkovaní ľudia,” potvrdila Eliášová. Zisťovať protilátky u nezaočkovaných sa ide preto lebo rezort nemá presné počty o ľuďoch, ktorí ochorenie prekonali. V neposlednom rade ich zaujíma, či sú ešte chránení tí, ktorí mali covid potvrdený PCR testom.

Odborníci vytypovali v rámci Slovenska osem miest, v ktorých plánujú otestovať od 100 do 600 dobrovoľníkov. Hodnoty protilátok sa budú zisťovať v Bratislave, Komárne, Považskej Bystrici, Čadci, Košiciach, Rimavskej Sobote. „Regióny boli vybrané tímom odborníkov participujúcich na štúdii, napr. epidemiologička Alexandra Bražinová, matematik Richard  Kollár a ďalší, aby vystihli reprezentatívnu vzorku v zmysle zaočkovanosti regiónov a incidencie 2. vlny pandémie,“ vysvetlila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.

Zdroj: pluska.sk | Foto: FB/ministerstvozdravotnictvasr