Premiér Igor Matovič oznámil, že ho ministerstvo školstva sklamalo a situáciu s otváraním škôl preberá do vlastných rúk. Nikto nevedel, čo má predseda vlády v pláne. Neskôr predstúpil pred médiá a oznámil, že školy sa otvoria, avšak, má to jeden háčik…

„Za dva dni chceme urobiť to, čo mohlo byť už dávno týždne hotové,“ povedal premiér s tým, že cez víkend chcú stihnúť testovanie, aby od pondelka 7. decembra nastúpili do škôl prvé deti.

Minister školstva reagoval na sociálnej sieti a oznámil, že už dlhodobejšie sa vo vláde snažili nájsť dohodu na tom, za akých podmienok by sa školy mohli otvoriť.

Aktuálna vyhláška ÚVZ a uznesenie vlády, ktoré určujú podmienky, za ktorých bude môcť byť škola otvorená:

👉Rozhodnutie otvoriť je na vedení školy a zriaďovateľovi. Ak prebehne testovanie zamestnancov, žiakov a 1 zákonného zástupcu každého žiaka žijúceho v spoločnej domácnosti, môže škola prejsť na prezenčnú výučbu.
👉 Ak sa škola pre to nerozhodne, ostáva na dištančnej výučbe.
👉 Aktuálne má prebiehať pilotné testovanie, do ktorého sa zapojili školy, ktoré toto vo vlastnej réžii realizujú.
👉 Pre ostatných behom týždňa zverejníme manuály aj ďalšie podmienky.
👉 Na základe týchto nových podmienok by mali ešte prebehnúť zmeny vo vyhláškach ministerstva zdravotníctva, ktoré umožnia personálne zabzepečiť testovanie.
👉“Logistiku aj finančné záležitosti budeme v najbližších dňoch prebrať so zriaďovateľmi. Od pondelku v tejto veci nadviažeme na rokovania so ZMOSom, Úniou miest Slovenska, SK8, zriaďovateľmi aj asociáciami, aby sme si prešli nové podmienky z vyhlášky ÚVZ a uznesenia vlády a aby sme od nového roku vedeli nastaviť pravidlá,” informuje na Facebooku.
Slováci ale nereagovali príliš pozitívne, podľa nich by sa otvorenie škôl nemalo podmieňovať testovaním.

Čo si o tom myslíte vy?

Foto/Zdroj: Facebook/ branislav.grohling