Očkovacia lotéria je nápadom ministra financií Igora Matoviča, ten je presvedčený, že finančná odmena zvýši záujem Slovákov o očkovanie. Najnovší prieskum ale hovorí o presnom opaku. 

Očkovacia lotéria začne naplno už 15. augusta, televízne prenosy na RTVS budú moderovať Vera Wisterová a Marcel Forgáč, ktorí si tiež skvelo prilepšia. Z prieskumu Ako sa máte, Slovensko? vyplynulo, že našinci sú prevažne proti.

Lotériu neschvaľuje až 64,1 % respondentov,  24,3 % opýtaných ju ocenilo a 11,6 % nemalo na danú vec názor. Z ľudí, ktorí sa ešte len plánujú dať zaočkovať, lotériu podporilo 57,9 % opýtaných. Z radov ľudí, ktorí očkovanie neplánujú, by lotéria k očkovaniu motivovala len 6,8 % respondentov.

„Očkovacia lotéria a odmeny za presviedčanie na očkovanie nie sú v populácii príliš populárne, ale oceňujú ich najmä tí, ktorí sa ešte len plánujú dať zaočkovať. Pre túto skupinu respondentov to môže byť dôležitý motivačný faktor, zrealizovať svoje odkladané rozhodnutie,“ povedal Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV.

Zdroj: refresher.sk, TA3