Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou! Stránka Spolu to dokážeme, ktorá sa zameriava na pomoc deťom postihnutým hrozivou diagnózou SMA, včera informovala o tom, že malému Riškovi Balintovi zo Sečoviec bol konečne podaný liek v hodnote dvoch miliónov eur.

Riško má jeden rok a trpí najhorším štádiom spinálnej svalovej atrofie (SMA), čo je vrodené ochorenie, pri ktorom postupne ubúda svalová hmota, pacient stráca schopnosť sa pohybovať a napokon mnohokrát aj dýchať. Podobnou diagnózou (ALS) trpel celý život aj známy fyzik Stephen Hawking.

Na ochorenie v súčasnosti existuje účinný liek s názvom Zolgensma. Problém je, že je potrebné ho podať do 2. roku života a v Európe dosiaľ nie je schválený. Poisťovne ho navyše kvôli jeho cene odmietajú preplácať.

Riškovi, ktorému by čas uplynul 20. apríla tohto roka, sa naň však rozhodli vyzbierať dobrí ľudia. K procedúre sa rozhodli pristúpiť lekári v neďalekej Budapešti.

V podobný zázrak, ako sa udial u Riška, dúfajú aj rodičia ostatných troch detičiek s rovnakou diagnózou. Alexovi uplynie čas na podanie 20. júla 2020, Amálii 19. januára 2021 a Alexejovi 18. septembra 2021. Prispieť malou sumou môže každý z nás.

Zdroj: Facebook/Spolu to dokážeme | Foto: Facebook/Spolu to dokážeme, Riško dýchaj – malý bojovník s SMA1