Slovenskí pacienti sa búria! Hodinové čakanie v čakárňach a šialené poplatky za úkony, ktoré by mali byť preplácame zdravotnou poisťovňou. Ľudí, ktorí absolvovali röntgenové vyšetrenie, zarazil tento poplatok!

Čakárne na röntgenových (RTG) pracoviskách sú v posledných týždňoch riadne preplnené. Podcenená poľadovica na chodníkoch či iná nehoda spôsobila mnoho zranení. Pacientov v bratislavskej Petržalke zarazil poplatok, ktorý museli v nemocnici uhradiť.

„V utorok ráno tam bolo v malej stiesnenej čakárni asi 50 ľudí. Samozrejme, čakáreň bez vetrania, nebolo miesta pre všetkých, ktorí by si zaslúžili sadnúť. Ale čo ma naozaj zarazilo, napriek tomu, že je röntgen zazmluvnený a preplácaný zdravotnými poisťovňami, platí sa za CD nosič 2 eurá. Ide o bežné CD, ktoré stojí v obchode necelé euro. Ide však o princíp,“ sťažoval sa jeden z pacientov.

„Najprv som čakal viac než hodinu a pol na vyšetrenie a potom asi ďalších 45 minút, kým mi dali cédečko s výsledkami, za ktoré si navyše dopredu vypýtali poplatok 2 eurá. Načo si platím poistenie, keď sa aj tak za všetko doplácam,“ pýta sa ďalši.

Aj keď zdravotné poisťovne tvrdia, že vyšetrenie je plne hradené, tomuto poplatku sa nevyhnete. Totiž, napálenie výsledkov na CD sa už nepovažuje za zdravotné ošetrenie a či chceme alebo nie, poplatok 2 € si budeme musieť zacvakať.

„Súčasťou RTG vyšetrenia je aj jeho popis lekárom – rádiológom, to znamená výsledok vyšetrenia, za ktorý pacient nedopláca. Niektoré RTG pracoviská však požadujú od pacientov poplatok za uloženie RTG snímky na CD nosičoch, čo je ich konkurenčnou nevýhodou oproti pracoviskám, ktoré sú technicky pripravené zdieľať snímky s inými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a odosielať ich priamo v elektronickej podobe indikujúcemu lekárovi,“ uviedol hovorca Union poisťovne. Pokiaľ váš lekár potrebuje iba vyšetrenie a popis, plateniu sa vyhnete, ale keď potrebuje aj snímku, pripravte si 2 €.

S poplatkom nie je stotožnený ani prevádzovateľ RTG

„Vyberanie dvojeurového poplatku aj nás zdržuje a môžem povedať, že aj ponižuje. Výška platieb za rádiodiagnostické vyšetrenia nám však nedáva inú možnosť, ako pokrývať náklady za administratívne úkony spojené s RTG snímkovaním,“ zdôveril sa pre Plusku.sk Juraj Šimko, ktorý je konateľ spoločnosti RTG na Strečnianskej ulici.

Poplatok v podobe 2 eur zahŕňa náklady spojené s CD nosičom a administratívou. Na otázku, či je možné si priniesť vlastné USB odpovedal takto: „Keďže počítačová jednotka RTG prístroja má hodnotu viac ako 40-tisíc eur, a preto musíme používať len nové, nikdy nepoužité nosiče. Vírus prenesený do riadiacej jednotky RTG by ho mohol nenapraviteľne poškodiť.“

Zdroj: pluska.sk