Počas pandémie potraviny extrémne zdraželi a podľa všetkého proces zvyšovania cien ešte ani zďaleka nekončí. Pripravte sa, že za niektoré potraviny si priplatíte ešte viac!

Aj vy ste si všimli rapídne rozdieli cien za potraviny oproti minulému roku? Áno, zatiaľ čo vlani sme za olej zaplatili 1,73 € dnes nás vychádza na 1,95 €. Cena za maslo, ktorá sa minulého roku pohybovala okolo 1,15 € je dnes už tiež minulosťou.

„V nasledujúcich týždňoch očakávame rast cien pri rastlinných olejoch, pretože na svetových trhoch ceny vzrástli na najvyššiu úroveň od apríla 2012, keď trhy reagovali na pokračujúci rast cien palmového oleja. Tie vzrástli už deviaty mesiac za sebou, a to pre obavy z nízkych zásob komodity v krajinách patriacich k najväčším vývozcom,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.

Ceny pečiva, mäsa a vajec sa šplhajú vyššie a vyššie každým mesiacom. „V najbližšom období by sme mali pocítiť ďalšie zdražovanie. Podpisuje sa pod to viacero faktorov, napríklad nižšia vlaňajšia úroda, ktorá v Európe klesla oproti predchádzajúcemu roku o 17,2 milióna ton pšenice,“ konštatovala odborníčka.

„Ceny vajec ako aj mäsa v tomto prípade ovplyvňuje aj situácia so pšenicou. Tá je totiž súčasťou kŕmnych zmesí. Producenti hydiny a vajec ohlasujú, že pretože 45 percent z nákladov na výrobu vajec a 56 percent z nákladov na výrobu hydinového mäsa tvoria práve kŕmne zmesi, budú musieť zvyšovať ceny,“ odôvodnila  Buchláková.

Zdražovanie sa žiaľ netýka iba potravín. Naše peňaženky „zaplačú“ aj pri tankovaní. „Medziročne sa v júni podarilo zarobiť viac hlavne benzínkam, ktorých tržby sa zvýšili asi o 17 %. Pod ich rastúce tržby sa však podpisuje hlavne drahšia ropa, ktorá tlačí nahor ceny benzínu a nafty,“ uviedla analytička 365. bank Jana Glasová.

A poslednou čerešničkou je drastické zdražovanie stavebných materiálov, ktorých cena vzrástla aj o 100%. „Tento problém už dostal prívlastok ,surovinová kríza‘. Globálny nedostatok surovín je ovplyvnený pandémiou COVID-19. Tá už vyše roka ovplyvňuje výrobu a systém dodávateľských reťazcov,“ povedala analytička Eva Sadovská zo spoločnosti WOOD & Company.

Zdroj: pluska.sk, statistickyuradSR | Foto: statistickyuradSR, pixabay