Neľahká doba ani zďaleka netrápi len „obyčajných“ ľudí. Priamo sa dotkla aj umeleckej sféry vrátane mnohých známych slovenských hercov, spevákov a ďalších, ktorí sa v nej pohybujú. Najnovší prípad poukazuje na to, že peniaze dochádzajú aj obrovským producentským spoločnostiam. Dôsledky toho sa ponesú až na súd.

Muzikál Snehová kráľovná na prelome rokov 2019/2020 zožala úspech na celom Slovensku – romantický príbeh plný lásky, zrady a odvekého boja dobra so zlom chytil za srdce mnohých divákov. Problém je, že kým umelci odviedli svoju prácu na ňom perfektne, producentská spoločnosť Braňa Jančicha celkom odignorovala fakt, že za svoje výkony im sľúbila honoráre.

Producenti Braňo Jančich (naľavo), Johnny Kortis a Twiinsky.

Ako prvá sa médiám so sťažnosťou na prístup známeho producenta ozvala kostymérka, ktorá pre muzikál vytvorila kostýmy za viac ako 2.500 eur. Potom, ako sa svoje peniaze márne snažila získať mierovou cestou, podala na spoločnosť žalobu. Ani zďaleka však nebola sama, komu po tom všetkom zostali len nesplnené sľuby. K jej trestnému oznámeniu sa totiž čoskoro možno pridajú aj umelci ako Dárius Koči či Romana Dang Van.

SLEDUJTE náš Instagram FUNMAGAZIN_SK, zabavíme vás ako nikto 😀 Nájdete ho >>>TU<<<

„Ja som si svoju prácu urobila, tak by mohol aj on,“ vyjadrila sa naša muzikálová herečka s vietnamskými koreňmi. „Ťahá sa to už od decembra. Máme zmluvu, kde je jeho podpis, že je naším dlžníkom, takže ak to nevyplatí, bude sa to musieť riešiť súdne.”

Romana Dang Van na premiére muzikálu Cats.

Jej muzikálový parťák Dárius Koči verí, že právna cesta nebude nutná, avšak nevylučuje ju v prípade, že nedostane svoj honorár. „Divadlo je teraz, ako je, je to náročné,” povedal o súčasnej situácii v umení. „Aspoň dabing sa robí, takže aspoň tam si môžem nejako privyrobiť. Snažíme sa, šetríme.”

Niektorým účinkujúcim sa pošťastilo a k svojím peniazom sa už dostali, hoci to ani zďaleka nebolo ľahké. Marián Labuda mladší, ktorý je jeden z nich, musel naskôr Jančicha vyzvať, aby mu vyplatil honorár, Barbora Švidraňová mala taktiež obrovské problémy prinútiť známeho producenta k činu.

Marián Labuda ml.

„Mne sa, chvalabohu, podarilo z nich prosbami a vyhrážkami, medializáciou na sociálnych sieťach vymámiť peniaze na tri splátky,“ ozrejmila rusovláska. „Ale viem, že som jedna z mála. Celé skúšobné obdobie aj turné po Slovensku v ťažkých podmienkach december/január sme hrali bez honorárov. Braňo Jančich sa postavil k celej situácii veľmi chrapúnsky a nezodpovedne a väčšina, nielen umeleckej zložky, ale aj technickej, výpravnej a produkčnej zložky nie je doteraz vyplatená.”

Barbora Švidraňová v úlohe zbojníčky Elzy.

Ďalší umelec, ktorý si neprial byť menovaný, prezradil ešte viac. Jančich mal vraj s muzikálom veľké plány, tie sú teraz ale ohrozené nedostatkom zdrojov: „Mnohí nemali iný príjem ako z tohto projektu, takže ostali ,na holičkách‘. Jančich chce s týmto projektom pokračovať aj na budúci rok, hneď, ako to bude možné. Má obrovskú scénu, v tom projekte je neskutočne veľa peňazí. Ale keď ľudí nevyplatí, nebude môcť pokračovať.”

SLEDUJTE náš Instagram FUNMAGAZIN_SK, zabavíme vás ako nikto 😀 Nájdete ho >>>TU<<<

Barbora Švidraňová

Početným umelcom teda nateraz nezostáva nič iné, len dúfať a čakať, čo sa bude diať. Súdne ťahanice sú vždy nepríjemné pre všetky zúčastnené strany, ak však bude producentská spoločnosť i naďalej ignorovať ich právo na honorár, nebudú mať na výber, než podať hromadnú žalobu za podvod. A tá by mohla poškodiť meno presláveného producenta do takej miery, že by na našej scéne už druhú šancu nedostal.

SLEDUJTE náš Instagram FUNMAGAZIN_SK, zabavíme vás ako nikto 😀 Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Cas.sk | Foto: Facebook/Johnny Kortis, Instagram/basie, dariuskoci, romana.dang.van, snehovakralovnamuzikal