Situácia na Slovensku je tak kritická, že lekári neraz rozhodujú o tom, ktorý z ich pacientov potrebuje napojiť na pľúcnu ventiláciu a kto to zvládne bez nej dlhšie. Popri starostlivosti pre lekárov v nemocniciach býva rozhodovanie o pľúcnej ventilácii často srdcervúce. Objavili sa už podozrenia z toho, že nemocnice uprednostnili človeka na základe veku či stavu, čo sa rodinám hospitalizovaných osôb môže zdať nespravodlivé. Preto etická komisia pristúpila k radikálnym riešeniam.

„Predseda Etickej komisie ministerstva zdravotníctva Jozef Glasa nesúhlasí  s tým, aby ošetrujúci lekár v nemocniciach rozhodoval o tom, koho pripoja na pľúcnu ventiláciu a koho nie,“ uvádza TA3. Vypracujú manuál s presnými podmienkami, podľa ktorého sa budú pacienti napájať na pľúcne ventilácie.

Cieľom pripravovaného manuálu je preniesť zodpovednosť z ošetrujúcich lekárov  na kvalifikovanejších lekárov intenzivistov či anesteziológov, ktorí sa s konkrétnymi pacientmi nestretli. Samozrejme podmienky budú verejne zverejnené v najbližších dňoch.

Zdroj: TA3 Foto: pixabay.com