V slovenských závodoch v Bánovciach nad Bebravou a Trenčíne dostali zamestnanci poriadnu facku. Od vedenia dostali na výber, buď sa zmieria s nižším platom alebo sa so svojím pracovným miestom môžu rozlúčiť. Nakoniec sa rozhodli takto.

Pandémia koronavírusu má ťažký dopad na ekonomiku. Mnoho Slovákov prišlo o prácu alebo sa ich mesačná mzda výrazne znížila. Ešte v horšej situácii skončili zamestnanci, ktorých zamestnávajú závody v Trenčíne a Bánovciach nad Bebravou, tí museli o svojom osude rozhodnúť sami.

Firmy sa rozhodli, že na svojich zamestnancoch vyskúšajú takzvaný sociálny experiment. Pracovníci sa v ankete mali rozhodnúť nasledovne, buď si dovolia siahnuť na mzdu, alebo budú závody hromadne prepúšťať, v hre je až 360 pracovných pozícií.

Výsledok dotazníku vás zrejme neprekvapí, až 9 z 10 zamestnancov pristúpilo za zachovanie platov na úkor prepúšťania. Takýto prípad, kedy sa zamestnanci sami rozhodovali o prepúšťaní a platoch sme na Slovensku ešte nezaznamenali. Výsledky ankety neprekvapili ani sociologičku Silviu Porubänovú. “Tie mzdy sú nízke, sú prinízke. Väčšine rodín treba k dôstojnému životu dve plné mzdy. Čiže akékoľvek plošné skrátenie mzdy pre jedného z manželov už znamená veľmi vážne ohrozenie tých základných životných potrieb. Ľudia si toto veľmi dobre uvedomujú,” poznamenala.

Zdroj: tvnoviny.sk