Slovensko sa dostáva do najväčšej krízy a Pánubohu vďaka, že na mieste premiéra je ešte stále Peter Pellegerini. Nechceme, samozrejme, podceňovať pána Matoviča, ale predsa len, situácia, akú Slovensko v novodobej histórii ešte nezažilo, si vyžaduje skúseného politika. K nedeľnému večeru bolo potvrdených ďalších 17 nových prípadov, teda celkovo 61 nakazených na koronavírus. Po mimoriadnom rokovaní vlády vzišli nové rozhodnutia a pokyny!

Pre Slovensko platí od 16. marca núdzový stav, zatiaľ nie pre celú krajinu, dočasne len pre rezort zdravotníctva. „Vláda uložila hlavnému hygienikovi Slovenskej republiky vydať opatrenie, ktoré na 14 dní uzatvára všetky maloobchodné prevádzky okrem potravín, drogérií, lekární, stravovacích zariadení, pôšt, bánk, predajní novín, benzínových púmp a obchodov s krmivami pre zvieratá,“ informuje Peter Pellegrini.

Čo sa od pondelka 16.3.2020 mení?

  • Na 14 dní sa zatvoria všetky maloobchodné predajne, okrem potravín, drogérií, lekární, novín, pôšt, bánk, benzínových púmp a predajní potravy pre zvieratá.
  • Nemocnice budú fungovať v núdzovom stave – budú robiť iba nevyhnutné operácie.
  • Reštaurácie budú fungovať iba na výdaj jedla – občania nebudú môcť vchádzať a zdržiavať sa v reštauráciách, jedlá si len vezmú alebo objednajú domov.
    Rozvoz jedál a tovarov ONLINE je povolený.

Vláda zároveň požiadala všetky nemocnice, aby prestali poskytovať plánované operácie. „Dnes alebo v najbližších dňoch tiež pozastaví svoju prevádzku najväčší zamestnávateľ v krajine, automobilka Volswagen,“ uviedol premiér.

Nemocnice, štátne aj súkromné, nebudú poskytovať plánované operácie. Svoje kapacity majú držať pre potreby starostlivosti o nakazených koronavírusom.

“Aktuálne máme na Slovensku potvrdených už 61 pacientov s ochorením COVID-19. Na dnešnom mimoriadnom rokovaní vlády sme preto ako prevenciu vyhlásili na území Slovenska núdzový stav. Okrem toho bola prijatá ďalšia séria opatrení – na 14 dní budú zatvorené všetky maloobchodné prevádzky a prevádzky so službami okrem potravín, drogérie, lekární, trafík, pôšt, bánk, púmp, stravovacích prevádzok a obchodov s krmivom pre zvieratá. Stravovacie zariadenia však stravu budú môcť poskytovať len formou výdaja a donáškovej služby. Chceme urobiť maximum, aby sa rýchlosť šírenia rapídne nezvýšila. Zajtra bude opäť rokovať krízový štáb, o jeho záveroch vás určite budem informovať,” píše na svojom oficiálnom instagramovom účte dosluhujúci predseda vlády, ktorý ale stále vykonáva svoju prácu ukážkovo!

Foto: Instagram/ peter_pellegrini | Zdroj: RTVS – oficiálna tlačová konferencia