COVID netreba predstavovať. Naň alebo s jeho prispením zomreli po svete už takmer tri milióny ľudí, nakazených bolo podľa oficiálnych štatistík už cez sto miliónov. Z obáv z jeho šírenia majú Slovensko, Česko, no aj všetky vyspelé štáty pomerne striktné opatrenia, ktoré sa neustále menia a upravujú.

Okolo ochorenia sa šíria fámy, klamstvá, polopravdy, no zároveň je otázkou, čo je vlastne v tomto ohľade pravda. Možno aj vy poznáte viacerých ľudí, ktorí prekonali ochorenie bez akýchkoľvek problémov a nebyť povinného testovania, ani by nevedeli, že už ho mali. Naopak, netreba zabúdať ani na obete či tých, ktorí niekoľko dní strávili na nemocničnom lôžku.

Ak si však pamätáte jeho začiatky z Číny či na február 2020 v Taliansku, „mienkotvorné“ médiá nám predstierali katastrofické scenáre, ktoré sa napokon, našťastie, nenaplnili. To, že nie je Európa či USA v totálnom kolapse, tak kompetentní pripisujú opatreniam. Vďaka zníženiu mobility obyvateľstva a zvýšenej hygiene na pracoviskách či verejných miestach sú štáty schopné ako-tak fungovať.

Internetom sa avšak šíria viaceré porovnávania, pričom veľmi zaujímavá je India, ktorá je druhou najľudnatejšou krajinou sveta s viac než 1,3 miliardami obyvateľov. A ako iste viete, veľká časť jej populácie nežije práve čistotne.

Tento vyššie uvedený príspevok môže byť pochopiteľne trošku skreslený, avšak stojí minimálne za zamyslenie sa. V Indii je totižto oficiálne „len“ 170 tisíc obetí, čo pri ich počte obyvateľov vychádza v priemere na jedného zo 7 500 ľudí, zatiaľ, čo na Slovensku či vyspelej Európe je to asi jeden z 500 či 1000 ľudí.

Inak povedané, svet má v túto chvíľu už 2,95 milióna oficiálnych obetí, no ak by celý svet mal hodnoty ako India, boli by sme len na nejakých 850 tisícoch úmrtí s COVID-19.

obrázok z indického „slumu“, kde žijú milióny ľudí ako bezdomovci bez možnosti na dôstojný život

Zdroj/Foto: Facebook, Pixabay