Heger informoval, že zmena Covid automatu je dočasná a jediným cieľom je zlepšiť situáciu v nemocniciach. Nedostupné sú miesta aj pľúcne ventilácie. Vláda preto zobrala do úvahy všetky odporúčania konzília odborníkov. 

Je veľmi dôležité, aby sa pravidlá dodržiavali, je možné, že zdravotná starostlivosť nebude poskytnutá vôbec nikomu. Znova sa odkladajú plánované operácie a biela medicína ide bokom.

„Ak nebude toto pritvrdenie postačujúce a bude sa zvyšovať nápor na nemocnice, tak budeme musieť pristúpiť k prísnejším pravidlám,“ dodal Heger. Nové pravidlá, ktoré výrazne obmedzujú pohyb neočkovaných, majú platiť tri týždne. Až potom by sa podľa dohody koalície mal dostať na rad lockdown.

Nezaočkovaní budú môcť ísť len do esenciálnych obchodov. Očkovaní a tí, ktorí koronavírus prekonali do 180 dní, budú môcť ísť aj do obchodných centier. Hromadné podujatia budú môcť navštevovať len zaočkovaní.

Kompletné znenie Covid automatu predstaví vláda po tlačovej konferencii vo forme prehľadných tabuliek pre rôzne životné situácie.

„Tí, ktorí sa nechali zaočkovať, majú právo na kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Mali by mať možnosť využívať výhody. Nezaočkovaní budú musieť strpieť obmedzenia, čo nás veľmi mrzí, ale verím, že to spoločne pochopíme,“ vysvetľuje mnister zdravotníctva. „Žiadajte si o to, aby vás v reštaurácii skontrolovali, aby ste si boli istí, že ste v bezpečnom postredí,“ poradil.

Foto/Zdroj/Video: YouTube