Mnohí Slováci nadávajú, že je u nás draho a platy sú nízke. Je to pravda? No, záleží na uhle pohľadu. My sme sa pomocou stránky Numbeo.com pozreli na porovnanie žitia na Slovensku a v Nemecku z hľadiska príjmov a cien tovarov a služieb

Najskôr začnime v rýchlosti platmi. Priemerná čistá mesačná mzda má byť podľa tohoto porovnania aktuálne na Slovensku 874 €, v Nemecku 2 528 €. To znamená, že v Nemecku sa zarába o 189% viac (pri väčšine povolaní naozaj vychádza, že v Nemecku dostanete za tú istú prácu cca 2,5-násobok či rovno 3-násobok).

Ale čo ceny? V Nemecku je takmer všetko (pochopiteľne) drahšie. Čo sa týka bežných spotrebných tovarov, mlieko je tam v priemere drahšie o 19%, syr o 20%, mäso o nejajých 30%, no ryža, cibuľa, cigarety či zemiaky aj o 70%. Stále je tam ale vzhľadom k platom oveľa lacnejšie. Napríklad tej ryže sa dá zo slovenského platu kúpiť cca 750 kg, v Nemecku cez 1300 kg. Avšak, také balené vody alebo fľaškové pivo je tam dokonca lacnejšie.

Trošku iná situácia je ale v službách. Priemerný lístok v regrionálnej doprave je tam drahší takmer o 300%, taxíky o 100%, lístky do kina alebo poplatok za tenisový kurt je tam o cca 70% vyšší. Prenájmy bytov sú v Nemecku v priemere vyššie o približne 80%, oblečenie o 30-50%, večera v bežnej reštaurácii vás môže vyjsť v Nemecku dvojnásobok.

Aký je teda výsledok? Bohužiaľ, na Slovensku je oveľa drahšie ako v Nemecku, hoci niektoré služby ako spomínané reštaurácie, cena verejnej dopravy alebo také kaderníctva sú tam poriadnymi „ždímačmi“ peňazí. No bežných tovarov si môžu Nemci vo svojej domovine kúpiť oproti Slovákom doma aj viac než dvojnásobok. Nečudo, že im ostáva viac peňazí na dovolenky, kvalitnejšie autá či značkové oblečenie. Alebo práve na večere v reštauráciách.

Zdroj: Numbeo.com | Foto: Pixabay