Vláda schválila návrh ministerstva zdravotníctva o aktiváciu systému civilnej ochrany Európskej únie. Aj napriek zákazu vychádzania, opakovanému testovaniu a prísnym opatreniam sa však situácia na Slovensku nezlepšuje, práve naopak, zhoršuje sa. Preto na pomoc údajne prídu zdravotníci zo zahraničia, kvôli slabému počtu našich lekárov a preplneným nemocniciam.

Minister zdravotníctva na tlačovej konferencii uviedol, že čísla sa aj napriek všetkým opatreniam neznižujú, skôr narastajú. Kvôli zhoršujúcej sa situácii rezort predložil tento návrh na vláde a tá ho schválila. Nové mutácie zapríčinili zvýšené personálne nároky v nemocniciach, a preto by mali prísť na pomoc lekári a zdravotné sestry zo zahraničia.

“Ide o vysoko odborný personál, ktorý nie je možné jednoducho nahradiť, napríklad z ambulantného sektora,” povedal štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura. Podľa jeho názoru najväčší problém pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti spôsobuje nedostatok zdravotníckych pracovníkov, ktorí sa starajú o najnáročnejších pacientov. Lekári sú vyčerpaní, nestíhajú a ľudia v nemocniciach len pribúdajú.

Vďaka systému civilnej ochrany Európskej únie bude možné zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre pacientov na oddeleniach anesteziológie a intenzívnej medicíny. Systém by umožnil získať kvalifikovaných zdravotníkov zo zahraničia, ktorí budú pomáhať v slovenských nemocniciach. Túto požiadavku do systému civilnej ochrany EÚ podáva v mene SR ministerstvo vnútra.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí čelí veľkej kritike kvôli pandémii. Mnohí predstavitelia opozície, mimoparlamentných strán a aj podľa niektorých hlasov z koalície by mal minister prijať zodpovednosť a odísť zo svojej funkcie. “Vnímam ho ako slušného človeka, ktorý sa však nemal stať ministrom zdravotníctva, pretože nemá manažérske predpoklady na výkon takejto funkcie. Zvlášť je to cítiť v čase súčasnej krízy, keď je potrebné rázne a systematicky krízovo riadiť zdravotníctvo s dosahom na celú spoločnosť,” vyjadril sa k situácii aj Tomáš Drucker.

Zdroj: topky.sk | Foto: Instagram/marek_krajci_nrsr, pixabay