Aktuálne sa koná video summit európskej komisie s premiérmi krajín EU, ktorí rokujú najmä o vakcinácii obyvateľov ako aj riešeniach zabránenia šírenia sa Covidu-19. Premiér Igor Matovič na svojej sociálnej sieti po skončení hovoru informoval, že žiadal, aby sa vytvorili špeciálne COVID certifikáty, cestovné pasy. Slúžili by ako potvrdenie o očkovaní, prekonaní koronavírusu či čerstvom negatívnom výsledku testu. Práve pomocou nich by sa zvoľnili nielen cestovateľské podmienky, ale aby mohli otvoriť gastroprevádzky, športové či kultúrne podujatia.

„Veľmi potrebujeme spoločné európske riešenie, ktoré bude moderné a rovnaké pre každého. Niektoré krajiny sú ale opatrné. Mrzí ma, že sme dohodu ani dnes nenašli a pokračovať budeme opäť v marci. Znamená to, že krajiny si budú vytvárať svoje vlastné certifikáty a potom sa spoločné riešenie bude hľadať oveľa ťažšie. Chceli by sme, aby s návrhom prišla Európska komisia,“ vysvetľoval Matovič s tým, že s rovnakým návrhom prišlo viacero krajín, nuž časť Únie zatiaľ vytvorenie špeciálnych pasov či certifikátov odmieta.

„Krajiny ako Nemecko a Francúzsko chcú počkať, či sa preukáže, že vakcína zamedzuje šíreniu vírusu z človeka na človeka, zatiaľ čo štáty ako Grécko, Taliansko či Španielsko tlačia na vytvorenie certifikátov najmä kvôli blížiacej sa letnej sezóne,“ uvádza TA3.

https://www.facebook.com/igor.matovic.7/posts/10221542787891530?cft[0]=AZXIWaEbPy6Svjy5PwkC27FmURBwkwgezds4t837F2jDdsop76JcnSNF3o4AeAnJJKuOVDAaTD9h_WfGXiMlbJPPSH0js62-zoFp4f4MuyGnGoeZEQhGVtrTIzgc2W7YrbA&tn=%2CO%2CP-R

Zdroj: TA3, Facebook/igor.matovic.7/ pixabay.com