Pokiaľ v minulosti sa o čipovaní ľudí hovorilo len v súvislosti so sci-fi filmami, zdá sa, že realita dobehla fantazijné predstavy ľudstva. Najnovšie sa totiž s podkožným čipovaním ľudí začalo vo Švédsku a tamojší obyvatelia sú nadšení. Čip im nahradí peňaženku aj kľúče a implantovať si ho môžu dať dokonca aj zadarmo!

Pokiaľ v našich končinách sa zatiaľ dávajú povinne čipovať len domáci miláčikovia, je asi len otázkou času, kedy sa čipovanie ľudí dostane aj k nám. V Európe sa zatiaľ tento trend rozbehol vo Švédsku a ľuďom tak čip nahradí platobné či iné karty, a napríklad aj kľúče od práce alebo vstupenky na kultúrne podujatia.

Čip sa vkladá medzi ukazovák a palec na ľudskej ruke a záujem o neho stále rastie. Vo Švédsku sa najprv dalo začipovať len 100 ľudí, no aktuálne ich je už niečo vyše 4000. Obyvatelia tu tak môžu s čipom napríklad cestovať vo vlaku a priložením smartfónu revízor zistí či uhradili cestovné. Technologická vychytávka má pritom veľkosť zrnka ryže a pod kožou je takmer neviditeľný.

Čip sa implantuje pomocou striekačky do ruky a túto vymoženosť ponúkajú svojim zamestnancom niektoré firmy dokonca zdarma. Vďaka čipu sa tak ľuďom nestane, že zabudnú, alebo stratia kľúče od práce, môžu ním platiť aj v jedálni či bufete. Pokiaľ jedna skupina ľudí je technologickou vychytávkou nadšená, nájdu sa aj odporcovia. Tí tvrdia, že čip môže narušiť súkromie človeka a byť zneužitý.

Čipovanie ľudí sa vo Švédsku teší obľube

čipovanie ľudí

čipovanie ľudí

cipovanie

Zdroj: dailymail.co.uk | Foto: Instagram