Premiér Igor Matovič včera pred polnocou oznámil, že nám dnes povie veľmi dobrú správu. Zatiaľ nevieme, či je to nákup 35 miliónov testov, vyzerá to ale tak, že je to tá najpravdepodobnejšia možnosť. 

Zdravotnícky analytik Martin Smatana, ktorý sa v prvej vlne nachádzal aj v Pandemickej komisii a vystupoval po boku Igora Matoviča na tlačových konferenciách, zverejnil na Facebooku informáciu o tom, že vláda kúpila ďalšie antigénové testy za 140 miliónov eur. Najhorší je ale fakt, že nejde o samotesty, o ktorých sa hovorilo. 

„Jeden poznáme veľmi dobre. Ide o „Standard Q Covid AG test“ od Biosensoru. Tento test nie je samotestovací ani nazálny,“ píše. „V druhom prípade síce ide o nazálne testy (CLINITEST® Rapid COVID-19 od Siemensu), ale nie sú na samotestovanie. (…) Áno, ster pod dozorom si ľudia môžu spraviť, ale problém je v tom, že pri vyhodnotení sa stále musí nakvapkávať vzorka. Nie je to teda predpripravený samotest, ale komfortnejší nazálny test,“ objasňuje.

„Počas rokovania, kde sa dohodli, že spravia novú stratégiu testovania a testy budú využívať podľa účelu či ich silných stránok. Inak povedané. Vyzerá, že vedcov namotali a spravili si svoje. To asi vysvetľuje popisované emócie, keď sa táto téma riešila, proste už bolo rozhodnuté,“ dodáva.

Zdroj: Facebook/ Martin Smatana | Foto: Facebook/ Igor Matovič, Martin Smatana