Ministerstvo hospodárstva bolo ešte koncom novembra poverené nákupom 8 miliónov testov pre vykonanie celoplošného screeningu pomocou antigénovými testami. Bohužiaľ, doteraz ich neboli schopní zabezpečiť a zdá sa, že sa tak ani nestane.

Transparency International Slovensko zrušilo nákup antigénových testov, ako dôvod uvádzajú, že žiadny z uchádzačov nesplnil podmienky určujúce ministerstvom zdravotníctva.

„Drvivá väčšina firiem ponúkala pochybné výrobky s ešte otáznejšou dokumentáciou. Tie serióznejšie priznávali, že podmienky úplne splniť nevedia, tie menej seriózne od firiem, ktoré sa okolo zdravotníckeho sektora väčšinou doteraz ani neobtreli, ponúkali všelijaké pochybné vyhlásenia či štúdie,“ uviedla organizácia Transparency International Slovensko a dáva ministerstvu hospodárstva zapravdu.

Zrušenie súťaže je správne. Keďže testy akútne potrebujeme, jediným možným krokom je priamy nákup od firmy, ktorá v čo najkratšom čase splní menej prísne, no stále pre kvalitu dostatočné podmienky,“ dodáva.

Už pri prečítaní chabého zadania na nákup Covid testov pred 10 dňami sme napísali, že je málo pravdepodobné, aby ich niekto aj splnil. Oproti októbrovému tendru sa totiž na pokyn ministerstva zdravotníctva zvýšili hodnoty, ktoré testy museli splniť z pohľadu účinnosti, na nereálne hodnoty,” uvádza v statuse na sociálnej sieti.

Keď sa táto informácia dostane k premiérovi, nechceme ani len pomyslieť, aký hnev to v ňom pravdepodobne vyvolá. Práve nákup antigénových testov bol jedným z hlavných sporov, kvôli ktorému sa rozhádal s koaličným partnerom Richardom Sulíkom.

Dokonca až tak, že v relácii Braňo Závodský Naživo uviedol, že je idiot a očakáva jeho demisiu, najneskôr do Vianoc.

Foto: Facebook/ transparencysk, dennikn.sk, pravda.sk