Všetko zlé je na niečo dobré. V týchto dňoch sa ukazuje, že aj taká pliaga ako pandémia koronavírusu so sebou prináša niečo, z čoho sa môžeme tešiť nielen my, ale predovšetkým príroda. Veľké mestá, ktoré až dosiaľ praskali vo švíkoch pod náporom turistov, totiž zažívajú renesanciu očisty. Do talianskych Benátok sa vrátil nielen svieži vzduch, ale aj labute, ryby a delfíny!

Zničené pamiatky v Aténach, drasticky znečistený Dubrovnik, pravidelný „darček” v podobe cudzieho moču v poštových schránkach v Amsterdame. Masový turizmus, z ktorého sa ekonomika jednotlivých štátov radovala ako z máločoho, bol zároveň nočnou morou domácich obyvateľov, historických lokalít, no predovšetkým prírody.

Tá si pod topánkami a kolesami áut bezohľadných ľudí bažiacich po zážitkoch a fotografiách prešla hotovým peklom. Ubehol však nejaký čas a ani ona ľuďom nezostala nič dlžná – pandémiou choroby COVID-19 nám za to všetko takpovediac dala „zaracha”.

Veľkú zmenu vidieť na Benátkach, ktoré ešte donedávna valcovali turisti voziaci sa hore-dole na gondolách. Tie dnes v meste prakticky vymizli, vďaka čomu sa špina z dosiaľ otrasne zapáchajúcich kanálov usadila na dne. Voda, ktorá je odrazu po dlhých rokoch krištáľovo priezračná, prilákala zvedavé ryby, labute a delfíny.

Celkové zlepšenie vidieť aj na satelitných snímkach ovzdušia nad celou lokalitou. Keďže mestom viac nepremáva doprava v takom množstve, znížili sa emisie a vzduch sa stal celkovo dýchateľnejším.

A čo ulice, na ktorých sa ešte pred pár týždňami tlačili masy turistov? Dnes patria prasiatkam a kačkám, ktoré sa veselo kúpu vo fontáne. Na to, aby príroda opäť ovládla mesto, ktorému po celé storočia panovali ľudia, jej stačilo pár dní. Ktovie, aké zázraky by dokázala za mesiace či roky bez záťaže masového turizmu?

Zdroj: BBC | Foto: Facebook/Discover 4ocean, Greenpeace.sk, Instagram, Pixabay