Covid-19 zasiahol životy všetkých ľudí nielen na Slovensku, ale takmer po celom svete. Česká republika patrí dokonca z dlhodobého hľadiska medzi najviac rizikové krajiny, no od pondelka 15. februára “hrozí”, že opatrenia budú minulosťou.

Dôvod je prostý. Ako upozorňuje český minister vnútra a zároveň šéf krízového štábu Jan Hamáček, aktuálny núdzový stav platí do nedele 14.2.2021, pričom s jeho predĺžením nesúhlasí koaličná strana KSČM, čo de facto znamená, že podporenie predĺženia núdzového stavu nebude mať dostatok hlasov od koaličných strán. Ak KSČM alebo niektorá dostatočne silná opozičná strana nebudú hlasovať za jeho predĺženie, v polovici februára ostane Česko bez opatrení.

Otvoriť sa tak budú môcť všetky školy, reštaurácie, obchody, využívať bude možné bez obmedzení všetky služby, športové podujatia budú môcť sledovať plné štadióny. Všetko to vyzerá “fantasticky” a tisíce ľudí v Česku sa pochopiteľne z toho tešia.

Na druhej strane ale vznikajú obavy z nekontrolovateľnej situácie, ktorá môže nastať. Jediným rozdielom oproti “normálnemu” životu, aký si pamätáme spred roka, by ostala povinnosť nosiť v interiéroch rúška či iné ochrany dýchacích ciest, keďže toto rozhodnutie nebolo prijaté krízovým štábom, ale je v zákone o ochrane verejného zdravia.

Ako sa celá situácia napokon vyvinie, ostáva záhadou, avšak kompetentní budú mať posledný týždeň na to, aby núdzový stav predĺžili. Jan Hamáček na záver zdôraznil, že jeho nepredĺženie by zároveň znamenalo koniec výpomoci policajných, vojenských a hasičských jednotiek v nemocniciach a pod, čo môže viesť k absolútnemu kolapsu. Nejasnosti by následne mohli ostať aj ohľadom testovania.

Zdroj: Iprima.cz | Foto: Twitter, Pixabay