V dnešnej dobe by sme si všetci mali navzájom pomáhať ako vieme. Niekto pomáha starším susedom s nákupmi, ďalší čistí dezinfekčnými prostriedkami okrem vlastného bytu aj spoločné priestory, iní ľudia zas podomácky vyrábajú drasticky nedostatkový tovar, ako sú mydlá či rúška. Práve posledné zmienené sa v týchto dňoch stalo kameňom sváru Facebook skupiny Koronavírus na Slovensku.

Na Slovensku po slovensky? Ak to znamená uveriť vláde všetko, čo povie (a následne ju velebiť za to, že to neurobila), závidieť aj nos medzi očami a čakať, že všetko dostaneme zadarmo, tak rozhodne.

Týmto otrasným vlastnostiam, ktoré sa, bohužiaľ, často s našim národom spájajú, totiž v stredu dali za pravdu mnohí Slováci na sociálnej sieti, ktorí sa vyjadrili k príspevku ženy ponúkajúcej rúška. Problémom bolo, že jej cena za jedno ručne vyrobené rúško bola 3 eurá.

 

Okrem samozrejmých, často povýšenectvom podfarbených komentárov typu “moja žena/babka/kamarátka/známa ich vyrába a ponúka zadarmo”, sa na dotyčnú do 30 minút vyvalila taká studená sprcha hnusných nadávok, akú si zrejme nepredstavovala ani len vo sne. Obvinenia, že sa snaží zarobiť na ľudskom nešťastí sprevádzané gramaticky žalostne napísanými vulgarizmami sa na ňu vyškierali z každého druhého komentára.

To, čo hovoríme o druhých, často poukazuje skôr na náš charakter a situácia, ktorá momentálne panuje na Slovensku, vypovedá omnoho viac o nás ako ľuďoch, než napríklad o toľko osočovaných zdravotníkoch či lekárnikoch. Ľudia, ktorí na ponuku ručne vyrábaných rúšok za 3 eurá zareagovali okamžitou dávkou nenávisti, sa vôbec neobťažovali zamyslieť nad mnohými vecami – napríklad že materiál, práca aj poštovné niečo stoja.

Pár triezvejšie zmýšľajúcich komentujúcich im však pripomenulo, že ak nechcú rúško za 3 eurá, pokojne sa môžu poobzerať po internetových obchodoch, kde sa ich cena šplhá pokojne aj na desiatky eur. Tiež sa vulgárnych a primitívne sa prezentujúcich spoluobčanov opýtali, čím prispeli k boju proti koronavírusu oni, keď volajú po tovare a službách od bežných ľudí zdarma. Odpovede sa, ako inak, nedočkali. Aké prekvapivé, však?

Zdroj: Facebook/Koronavírus na Slovensku | Foto: Facebook/Koronavírus na Slovensku, Pixabay