Srbské úrady minulý rok udelili vyše desiatky pokút vo výške 50 000 dinárov, čo je 426 eur ľuďom, ktorí sú bez domova, za to, že porušili zákaz vychádzania. Informoval o tom Balkan Insight, ktorý sa odvoláva na pracovníkov starajúcich sa o ľudí v núdzi a aj na jednotlivé súdne verdikty.

Balkan Insight vystihol situáciu na jednom bezdomoveckom páre Dušanovi a Snežane. Vždy si chodili obstarávať jedlo a základné potreby do centra z okraja Belehradu. Keď v marci vláda zaviedla zákaz vychádzania a zastavila aj verejnú dopravu, rozhodli sa preto putovať cestou väčšinou desiatkami miest.

V Kraljeve sa pol hodiny po začiatku zákazu vychádzania zastavili pred policajnou stanicou. Policajtovi sa snažili vysvetliť svoju situáciu, ten ich však predviedol pred súd, kde dostali pokutu 50 000 dinárov. Bezdomovec Dušan mal pri sebe len 200 dinárov. “Aj policajtovi nás bolo ľúto, keď videl, ako nás sudca potrestal,” uviedla Snežana. Pre túto pokutu možno skončia vo väzení, keďže to nemajú ako zaplatiť.

“Viem o viac než desiatich ľuďoch, ktorí kvôli tomu dostali pokutu. Počty sú ale ďaleko vyššie, pretože bezdomovci to nenahlasujú,” povedala Milica Jocičová z mimovládnej organizácie ADRA. Aj keď ľudia vypovedali, že sú bez domova a nemajú kam ísť, súdy im uložili pokuty.

Zdroj: topky.sk | Foto: pixabay.com