Bratislavský župan Ján Droba je Hegerovým blízkym priateľom už dlhé roky. Pre Plus JEDEN DEŃ poskytol rozhovor o tom, ako Heger môže upratať Igora Matoviča alebo prečo si je premiér s ministrom financií taký blízky.

Eduard Heger je veľmi konzistentný v tom, ako sa správa, ako komunikuje, ako riadi veci. Myslím si, že vďaka jeho zmierlivej povahe a snahe hľadať kompromisy by koalícia nedospela do bodu, keď to už vyzeralo na rozpad a na predčasné voľby. Musím však zároveň povedať, že Igor Matovič to vôbec nemal ľahké.Krajinu začal riadiť v čase, keď sme spadli do obrovskej globálnej krízy súvisiacej s pandémiou,“ povedal Droba hneď na začiatku.

Ján spočiatku neveril, žeby sa Heger mohol ocitnúť na premiérskej stoličke. Dokonca prezradil, že postu by sa mohli zhostiť Richard Sulík alebo Milan Mikloš, no teraz tvrdí opak. Jeho prvé dni v úrade ukazujú, že to dá a môže byť pokojne aj najúspešnejší slovenský premiér,“ skonštatoval.

Droba ďalej prezradil aj to, čo si myslí o Matovičovi a jeho aktuálnom konaní. „Ako poznám Igora Matoviča, myslím si, že on vôbec nevyhodnotil, že jeho konanie by mohlo poškodiť premiérovi. Nevidím tam zlý úmysel. Podľa mňa iba chcel na seba vziať osobnú zodpovednosť a dokončiť misiu Sputik V. Hoci tak, ako to vykonal, nebolo šťastné. Igor Matovič má málo skúseností so zahraničnou politikou. Keby som bol na jeho mieste, túto úlohu prenechám skúseným profesionálom, ktorí vedia, kam Slovensko patrí a kto sú naši spojenci. Myslím, že Eduard bude viac počúvať ministra zahraničných vecí Korčoka a riadiť sa jeho skúsenosťami,“ dodal.

Aj keď Heger menej konfliktný typ ako Igor Matovič, predsa ich len niečo spája. „Viera a hodnoty. To položilo základné kamene ich priateľstva a dôvery. Edo pozná Igora inak ako ľudia zvonku. Povedal by som, že u Igora Matoviča nie je problém obsah, problém je forma. Pri Edovi Hegerovi má Matovič istotu, že mu bude môcť plne dôverovať,“ prezradil Ďalej Droba, podľa ktorého si dokáže Heger presadiť veľa zo svojich názorov. Bude vedieť Igorovi veľmi slušne a diplomaticky vysvetliť, prečo sú jeho kroky správne.

Zdroj: pluska.sk | Foto: Instagram/EduardHeger