Biblia, Starý zákon. Posvätný, nedotknuteľný a pevný pilier hneď dvoch významných svetových náboženstiev.  Už len myšlienka, že by sa niekto OPOVÁŽIL verejne spochybniť pravosť Písma Svätého znie ako absurdná nehoráznosť. A teraz si predstavte, že presne TOTO sa stalo…

 

…a stalo sa to ešte na konci minulého storočia- roku 1999. Židovský archeológ profesor Z. Duke otvorene poprel tvrdenia o prevratných archeologických vykopávkach, ktoré údajne mali dokazovať niektoré kľúčové udalosti opísané v Starom zákone. Pravda je údajne jednoznačná a krutá: Na veľkolepé biblické príbehy neexistujú žiadne dôkazy. Je to znepokojivé, lebo omnoho staršie skutočnosti z kultúry iných národov sú aspoň čiastočne podložené archeologickými vykopávkami.

Bezvýsledné hľadanie

Celé desaťročia sa organizovali expedície s cieľom priniesť jednoznačné dôkazy o historickej presnosti Biblie. Nenašlo sa vraj nič. Žiadne ruiny veľkej a mocnej ríše Šalamúnového kráľovstva a už vôbec nie pozostatky monumentálneho Chrámu Božieho v Jeruzaleme. Vyzerá to tak, že tisíc rokov pred našim letopočtom bolo územie osídlené kmeňmi chudobného kniežatstva na čele s Dávidovou dynastiou. A taký Jeruzalem ako centrum ríše mohol mať v tej dobe nanajvýš 3- 4 tisíc obyvateľov.

Dokopy osemkrát sa hľadali základy hriešneho Jericha. Mesta, ktoré mala podľa Starého zákona, s pomocou Všemohúceho Boha dobyť Jozuova armáda…a archeológovia teraz tvrdia, že toto mesto v tej dobe pravdepodobne neexistovalo.

Mytológia starovekého Babylonu

Ale nedostatok archeologických dôkazov nie je jediný dôvod pre ktorý sa ideológia Izraelského štátu otriasla v základoch. Veľký problém predstavuje jeden významný a v mnohých ohľadoch prelomový objav: Knižnice asýrskeho kráľa Ashurbanipa. Konkrétne vzácnych tabuliek s klinovým písmom, kde bola zaznamenaná mytológia starovekého Babylonu. A čuduj sa svete, takmer presne kopírovali text Starého zákona. No tú povestnú čerešničku na torte  predstavoval staroveký kamenný pilier, kde boli klinovým písmom vyryté zákony istého babylonského kráľa. Zákonník pochádzal z XVII storočia pred naším letopočtom a veľmi sa podobal na biblických Desatoro prikázaní…až na to, že tie údajne dostal Mojžiš od samotného Boha na hore Sinaj to o celé stáročia neskôr.

Takže sa ukazuje, že Starý zákon by nemusel byť historický dokument, ale len súbor neskutočných legiend…a čo je ešte horšie, tieto legendy boli „ukradnuté“ zo sumerskej mytológie…

Zdroj/Foto: neveroyatno.info, commons.wikimedia.org; pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.