Pandémia koronavírusu zasiahla celý svet a či chceme alebo nie, ovplyvní to naše životy už navždy. Zákerný tichý zabijak môže byť všade a práve preto nevieme, ako s ním dobre bojovať. 

Svoje o tom vie aj slovenský zdravotník pôsobiaci vo Švédsku František Bajánek, ktorý v nedávnom telefonáte s televíziou JOJ uviedol, v akých strašných podmienkach pracujú v zahraničí.

Okrem psychických dopadov ich práce nás zarazil aj fakt, že v jednej z najbohatších severských krajín Európy je vyslovene ZAKÁZANÉ testovanie lekárov a sestier. Teda, aj keby mali príznaky alebo boli nakazení, nemôžu to zistiť.

“Odpájať pacientov od prístrojov je pre mňa to najhoršie, čo som zažil za 20 rokov. Pre nás pre personál je to čosi, to je.. Ja to neviem opísať slovami, proste to je niečo neopísateľné, jednoducho… Ale ten pocit, proste to robiť, je strašný,” hovorí s hrčou v krku František Bajánek.

“Zdravotnícky personál sa proste netestuje. Dva dni potom, ako ti odoznejú symptómy, musíš prísť naspäť do roboty,” hovorí, pričom dodáva, že len za týždeň majú 13 chorých zdravotných sestier a nemá kto robiť. “Ja som z toho úplne proste psychicky rozhádzaný. Plus to odpájanie tých pacientov. Toto je psychicky čosi strašné,” dodáva zdrvený muž.

Zároveň tiež dodáva, že už sa neodpájajú len starí pacienti, ale aj mladí, ktorí majú iné zdravotné problémy, či už srdcovo-cievne alebo onkologické. A vziať život človeku je niečo nepredstaviteľné…

Foto: Facebook/ František Frans Bajánek | Zdroj: TV JOJ