Od hrôzostrašného výbuchu plynu v paneláku na Mukačevskej ulici v Prešove, ubehol už takmer týždeň. Obyvatelia okolitých bytov ani celé Slovensko, sa žiaľ, nestihlo z udalosti dostatočne spamätať, navyše, internetom kolujú nepekné urážky a obvinenia, ktoré padajú na hlavy hasičov a záchranárov. 

Manželka jedného z nich, ktorý pomáhal zachraňovať životy v osudný piatok 6. decembra, zverejnila dojímavý a silný príbeh o strachu, ale aj hrdinstve. Pre portál Dnes24 opísala ten najhorší deň v živote. Zároveň pripomína, že prácu bezpečnostných zložiek by sme si mali v prvom rade vážiť a nie ju haniť.

”Môj manžel bol na ceste tam. Ešte som mu napísala, že keby náhodou ostal na stanici, nech mi len napíše, aby som sa nebála. Už sa neozval,” spomína na ono strašidelné poludnie.

Toho môjho som nevidela…

„Vravela som si: “Bože, ochraňuj ich, nech sa nám vrátia domov, nech sa im nič nestane.” Pri každom zábere kamery na hasičov, som hľadala mená na prilbách, poznala som veľa z tých chlapov, toho môjho som nevidela.“

„Neviete si predstaviť tie pocity. Žiadna správa, žiadna informácia. Prvý telefonát prišiel konečne o siedmej večer. Manžel bol v poriadku, ale že je to tam strašné a ozve sa mi, keď bude môcť,“ pokračuje pani Gabriela.

Reakcie ľudí sú otrasné

„O to viac ma mrzí reakcia niektorých ľudí na postup a profesionalitu. Veliteľom zásahu bol Peter Bartoš a v prvom momente som si uvedomila tú obrovskú ťarchu na jeho pleciach. Ťarchu zodpovednosti, obáv a strachu o “svojich“ chlapcov, ale aj ťarchu všetkých pohľadov tých ľudí, ktorí volali o pomoc,” opisuje neľahkú situáciu so slzami v očiach.

Ľudia na sociálnych sieťach neustále polemizovali o ich práci, o tom či sa dostatočne snažili, či urobili všetko čo mohli, či neboli príliš pomalí… Zabúdajú však na to, že práve oni riskovali svoj vlastný život a v prvom rade pozerali na iných.

“Títo chlapi zachránili napriek všetkým prekážkam 39 ľudí a v týchto dňoch sedia na stanici so sklonenými hlavami. Je toto správne?” pýta sa.

Pani Gabika spomína aj na okamih, keď sa jej manžel konečne vrátil domov. Prvé, čo urobil bolo, že ju veľmi pevne objal. “Bolo to silné, dlhotrvajúce objatie. Cítila som, že to bolo iné objatie. Mal už nekonečné veľa výjazdov, zásahov, ale ešte nikdy to nebolo tak cítiť. Ostalo to v nich a veľmi dlho ešte bude,“ spomína.

„Preto prosím všetkých tých, ktorí si vážia ich prácu, urobte nejaké milé gesto voči týmto hrdinom. Napíšte im poďakovanie, pošlite im bonboniéru. Nech opäť získajú chuť do ďalších dní ich ťažkej práce. Nech cítia, že majú od ľudí uznanie. Také aké im právom patrí,“ vyzýva na záver všetkých.

Foto: Facebook | Zdroj: presov.dnes24.sk