Tento týždeň po celoplošnom skríningovom testovaní sme všetci netrpezlivo očakávali nové, najmä kladné správy od vlády, aké budú nasledujúce dni. Viera v lepšie časy a uvoľňovaní opatrení, žiaľ ,nepomohla. Minister zdravotníctva Marek Krajčí s konzíliom odborníkov svoje sľuby nesplnili a oznámil, že vzhľadom na zlú situáciu sa lockdown predĺži a spustí sa Covid automat.

Podstatou Covid automatu je postupné uvoľňovanie opatrení, ako napríklad návrat detí do škol či otváranie obchodov. Má však ale jeden háčik, ktorý nik verejne nespomínal. Všetko by to malo prebiehať len na základe negatívnych testov, čiže povinné skríningové testovanie na každý týždeň. S týmto nariadením v covid automate nesúhlasia dvaja koaliční partneri, Veronika Remišová a Richard Sulík. Žiadajú od premiéra Igora Matoviča upravenie tohto bodu.

„Zatiaľ sa pozitívny efekt celoplošného testovania nepotvrdil, vznikol chaos v dátach a je namieste otázka, či netreba vzhľadom na situáciu a dáta prehodnotiť povinnosť celoplošného testovania, zakotvenú v COVID automate,“ uviedla ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Remišová.

„Dohoda, ktorú sme urobili pred vyše týždňom, bola práve o tom, že tá časť COVID automatu, ktorá sa týka testovania, bude nahradená tou dohodou, ktorú máme – jedno kolo celoplošného testovania,“ pridal sa k nej Sulík.

Každopádne premiér s ich námietkami nesúhlasí a prehodnocovanie bodov očividne nemá v pláne. „V polovici decembra odhlasujeme COVID automat, všetci voláme po tom, že chceme mať presné pravidlá a plán. Potom si odhlasujeme, že od 8. februára ideme podľa COVID automatu. A zas by chcel niekto silou-mocou hlásať niečo ľúbivé, ale nezodpovedné,“ povedal Igor Matovič.

Zdroj: Nový čas| Foto: Instagram/veronika.remisova, Facebook/remisova.veronika