Situácia na Slovensku je veľmi zlá, žiaľ každým dňom sa prichádza na to, prečo. Stále sme lídrom v počte úmrtí na Covid-19, krematóriá nestíhajú a nemocnice hlásia kolapsy. Nemuselo tomu tak byť, keby sa k liečbe pristúpilo skôr a pacient neskončil v nemocnici vo vážnom stave. Máme tu jeden konkrétny príklad, ktorý je len jeden z mnohých.

65- ročná pani s onkologickým ochorením volala svojej obvodnej lekárke s tým, že v domácnosti majú koronavírus a objavili sa u nej príznaky. Avšak, telefón dvihla sestrička, ktorá ju okamžite odbila s vitamínmi a paralenom, nič viac.

Zúfalá pani ju poprosila o prepojenie k lekárke, no márne, vraj nemohla. „Teraz by som chcela vedieť, ten covid sa lieči sám? Každý deň píšu o vyliečených, čím sa ti ľudia liečia a liečili. Potom minister Krajčí hovorí, že ľudia chodia neskoro a preto zomierajú. Nie je to náhodou tak, že ambulantný lekári neliečia a keď zle už je neskoro?“ pýta sa pani, ku ktorej sa v komentároch na sociálnej sieti pridali stovky ďalších s rovnakými skúsenosťami.

Slovenská hlava štátu Zuzana Čaputová si dnes do prezidentského paláca pozvala zástupcov ambulantných lekárov. Spoločne riešili zlú situáciu na Slovensku, ktorú treba čím skôr zlepšiť, najmä ambulantnou starostlivosťou.

„Ambulantná starostlivosť o covidových pacientov je kľúčová pre záchranu ľudských životov a znižovanie počtu hospitalizácií. Často však počúvame, že v tejto oblasti sú rezervy. Stretla som sa teda s reprezentantmi ambulantných a všeobecných lekárov. Pripúšťajú zlyhania jednotlivcov, ich dáta však vykazujú vyššie čísla pacientov, ktorých riešili, ako za rovnaké obdobie v minulosti. K efektívnejšej pomoci pacientom by im však pomohla lepšia komunikácia s ministerstvom, jasné liečebné postupy a dostatok podpornej liečby. Čím viac ľudí dostane dobrú starostlivosť pred nemocnicou, tým viac ich prežije,“ uviedla prezidentka Zuzana Čaputová, ktorej sťažnosti na neprofesionalitu ambulantných lekárov nie sú ľahostajné.

Zdroj: Facebook/nekrmtenasodpadom, zcaputova