Problémy neutíchajú, ba naopak je ich stále viac a viac. Situácia na Slovensku v boji s Covidom-19 je neúnosná a komplikácie nastali už aj pri vakcinácii. Zistilo sa, že trnavská nemocnica bola nútená vyhodiť okolo 700 dávok vakcíny, pretože nemala k dispozícii špeciálne striekačky s minimálnym mŕtvym objemom.

Tieto striekačky sú potrebné na vakcínu, pretože dokážu zachytiť aj šiestu dávku z ampulky, čo iné nie. Nemocnica v Trnave o chybách, vyhodených ampulkách s poslednými dávkami, informovala a nebola jediná.

„V rýchlosti sa neriešilo, že bežnou striekačkou sa nedá vytiahnuť šiesta dávka. Výsledok bol, že namiesto skoršieho nákupu kvalitných striekačiek, z ktorých každá stojí pár centov, sa vyhadzovali vakcíny, objasňuje generálny riaditeľ spoločnosti Chirana T.Injecta zo Starej Turej Teodor Lysák, ako jediný slovenský výrobca striekačiek a ihiel.

Deje sa to v mnohých našich nemocniciach. Celé to môže spresniť iba prípadná analýza ministerstva zdravotníctva. Treba sa pozrieť na to, koľko ampuliek sme minuli a koľko bolo naozaj zaočkovaných pacientov,“ doplnil v rozhovore pre Denník N s tým, že slovenská vláda do dnešného dňa neuzavrela objednávku nesmierne dôležitých striekačiek, aby zamedzili zbytočnému plytvaniu očkovacou látkou.

Zdroj: denníkn.sk, Facebook/jakub.tillinger | Foto: Pixabay