Prezidentka Zuzana Čaputová privítala konzílium odborníkov a vedcov v prezidentskom paláci a vypočula si ich názory na situáciu na Slovensku, tá je veľmi zlá. Považuje totiž za najdôležitejšie počúvať rady odborníkov, ktorí sa v téme vyznajú, pretože “pandémia je výsostne odborná, a nie politická otázka”, myslí si hlava štátu.

Medzi pozvanými bol aj matematik Richard Kollár, ktorý svojimi vyjadreniami doslova šokoval. Slovensko absolútne nepozná skutočné dáta. “Som matematik a budem sa vyjadrovať čisto k číslam a dátam. O vývoji koronavírusu na Slovensku nevieme takmer nič. V skutočnosti nevieme, ako na tom sme a čo sa deje. Chýbajú nám absolútne kľúčové dáta, aby sme vedeli vyhodnotiť aj efekt našich opatrení, aj to v akom momentálne epidemickom stave sme,” uviedol Kollár.

“My netušíme, koľko ľudí prichádza do nemocníc a koľko z nich odchádza. Dokonca ani pri pľúcnych ventiláciách, pretože ani tu čísla nesedia,” povedal znepokojene s tým, že nesedí ani ich vek, nik nepozná štruktúru testov, nie sú informácie o trasovaní a nie sú známe ani presné údaje o tom, koľko pacientov sa presúva z oddelenia na oddelenie.

“Z regionálnych úradov verejného zdravotníctva sme sa nedozvedeli, kde sa najviac nakazia slovenskí občania. Nevieme, či je bezpečné ísť do obchodu. Nevieme, či je bezpečné cestovať MHD,” dodal s tým, že sa nachádzame v dátovom pekle odkiaľ nik nevie, kedy sa dostaneme.

Prezidentka Čaputová na záver svojho príhovoru zhrnula poznatky z ich stretnutia ako aj pár opatrení, ktoré treba podľa nej vylepšiť. Tou základnou, ktorú si z dnešného stretnutia odnášam je, aby sme nevenovali všetku energiu na jedno zázračné opatrenie, ale aby sme poctivo a dôsledne robili to, čo pomáha aj inde vo svete – efektívny manažment krízy, trasovanie, sekvenovanie, dostupnejšie PCR testy, dôkladná kontrola karantény, vyhodnocovanie získaných dát, kvalitná komunikácia a ochrana hraníc pred nebezpečnejšími mutáciami vírusu. Touto cestou sa z najhoršieho dostali aj iné štáty a dostaneme sa aj my.“

Zdroj/Foto: Facebook/zcaputova