Žijeme v dobe veľkých zmien, ktoré ešte urýchlila minuloročná smrť Georga Floyda a ňou odštartované hnutie s názvom Black Lives Matter. Predovšetkým občania USA, kde to celé začalo, sú v súčasnosti mimoriadne citliví na akékoľvek prejavy či slovíčka, ktoré čo i len naznačia netolerantnosť voči menšinám, iným s*xuálnym orientáciám, cudzincom, atď.

Nášmu storočiu skrátka vládne feminizmus, LGBTIQ agenda a často až umelá snaha o toleranciu, politickú korektnosť a rovnosť všetkého a všetkých. Svedčí o tom napríklad aj nedávna kauza filmu Pomáda, ktorý by mal byť podľa mnohých mladých ľudí zakázaný pre jeho údajne homofóbny a s*xistický obsah.

Rasistický Churchill a transfóbna Rowlingová?

Fakt, že ľudia sú na podobné veci čoraz citlivejší, sa nedávno ukázal pre zmenu v Británii, kde sa vraj sami študenti Seaford Head School v Sussexe rozhodli, že chcú nechať premenovať internáty nesúce mená Winstona Churchilla a J. K. Rowlingovej. Dôvod? Bývalý britský premiér a vojnový hrdina bol podľa nich rasista a autorka Harryho Pottera má transfóbne prejavy.

“Churchilla možno považovať za dôležitú historickú postavu. Teraz si však silnejšie uvedomujeme, že bol osobnosťou, ktorá presadzovala rasizmus a nerovnosť a nespravodlivo väznila a mučila mnohých ľudí,” znie oficiálne stanovisko školy, v ktorom sa ďalej píše, že inštitúcia sa k intolerancii a diskriminácii stavia veľmi prísne, a tým pádom nehodlá propagovať nikoho a nič, kto oplýva predsudkami.

“Okrem toho, keďže sa škola zaviazala bojovať so šikanou a vytvárať bezpečné prostredie, už si nemyslíme, že J. K. Rowlingová je vhodným zástupcom vzhľadom k jej nedávnym slovám o transkomunite,” myslí si ďalej škola.

Na čo týmito slovami zástupcovia školy narážajú? Spisovateľka bola obvinená z transfóbie v júni 2020, keď zareagovala na článok, ktorý namiesto slova “ženy” používal slovné spojenie “ľudia, ktorí menštruujú”. Ohromená Rowlingová zareagovala slovami, ktoré ju, zdá sa, stáli veľa. Voľne preložiť by sa dali nasledovne: “Ľudia, ktorí menštruujú… Som si istá, že na toto kedysi existovalo slovo. Pomôžte mi niekto! Žuny? Žany? Žony?” 

Rodičia, ktorí nechcú byť menovaní

Stanovisko školy obdržali poštou rodičia študentov. Mnohí z nich pritom zostali doslova v šoku a rozprúdili diskusiu o “šialenom ľavicovom kultúrnom marxizme” a “idiotských aktivistoch”.

“Som prekvapený hlavne Winstonom Churchillom. Myslím, že si musíme ctiť jeho historické úspechy. Predsa nám pomohol ubrániť sa pred zlom Hitlerovho nacistického Nemecka, rozhodne si zaslúži byť za to oslavovaný!,” cituje denník Mail Online jedného z nespokojných rodičov, ktorý si ale radšej nepraje byť menovaný. So svojím “stredovekým” názorom je totiž v opozícii.

Nenávisť voči Churchillovi spustilo najmä už spomínané hnutie Black Lives Matter. Pred rokom protesty dospeli do toho bodu, že aktivisti ničili historické pamiatky a zhadzovali sochy osobností, ktoré považovali za svojich nepriateľov. Napríklad Malej morskej víle v Kodani sa ušiel nápis “rasistická ryba”, v Británii zas ľudia podpisovali petíciu za zhodenie sochy Mahátmá Gándhího.

Churchillovi sa ušlo posprejovanie nápisom “Churchill bol rasista” takmer v každom kúte sveta, medzi inými aj v susedných Čechách. To je dôkazom, že hnutie, ktoré zastavil (aspoň načas) až koronavírus, sa už dostalo až k nám.

Pre viac info nás sledujte na Facebooku 
>>> TU <<<!

Zdroj: Expres.cz, Mail Online | Foto: Facebook, Pinterest, Twitter