Začalo to predovšetkým vo Veľkej Británii a v USA, no postupne tento druh zábavy zaplavil prakticky celý svet, nevynímajúc Slovensko a Česko. Reč je o najrôznejších reality show, speváckych či talentových súťažiach. Ako je to ale s nimi naozaj?

NÁZOR | Pred nejakými necelými dvadsiatimi rokmi tu nastal ohromný ošiaľ, postupne už časť publika nemôže tieto programy ani len cítiť, ďalší si ich pozrú len sporadicky, niektorí sa radi pozrú a časť populácie si nevie predstaviť, že by niektorú časť nevideli.

Zamysleli ste sa ale niekedy nad reláciou ako Česko Slovensko má talent z trošku iného uhla pohľadu? Resp. nad rozporom medzi názvom a obsahom súťaže? Nie? Alebo neviete, ako to vlastne myslíme? Tak tu je vysvetlenie.

Čo si možno predstaviť pod „abstraktným pojmom“ TALENT? Väčšina ľudí si automaticky predstaví nejakú extra schopnosť, ktorou disponuje len malé percento populácie. Niečo ako „dar od Boha“. Najlepšie je vidieť u detí, ktoré v niečom vyčnievajú nad svojimi rovesníkmi.

Avšak, v show, ako je napríklad Česko Slovensko má talent, len málokedy vystupujú deti či ľudia, ktorí by mali naozaj ten „extra talent“. Ľudí pred televíznymi obrazovkami fascinujú kúzelníci (iluzionisti), tanečné skupiny, hudobníci hrajúci na nejaké nástroje, speváci, ľudia predvádzajúci určité triky so zvieratami, loptou a pod.

Je to ale talent? Ak z 8-ročného dieťaťa „vylezie“ parádny vokál, dokáže žonglovať s piatimi loptičkami alebo predvedie nejaké saltá alebo akrobatické kúsky, tak áno. Taktiež, ak niekto príde s vlastnou tvorbou, na čo je treba mať talent.

Ale ak tam príde 40-ročný iluzionista, tak áno, môže mať určitý talent zaujať, avšak, tie triky možno trénuje doma už desať alebo pätnásť rokov. Nejaká tanečná skupina maká roky v telocvičniach. Áno, nie každý to dokáže, nie každý má vôľu, ale možno tvrdiť, že drina už v týchto (a mnohých ďalších prípadoch) prevyšuje nejaký ten vrodený talent.

Takže, je na mieste, aby mal tento druh televíznej show vo svojom názve slovo „talent“, ak v ňom prevažujú šikovní ľudia, ktorí proste na sebe v nejakom smere makajú? Keďže naučiť sa dá takmer čokoľvek, tak vlastne je jej názov „klamstvom“. Alebo nesúhlasíte?

Foto: YouTube