Aktuálne síce zažívame COVID krízu, no tá tu nebude naveky. A nesúvisí s ňou ani zánik povolaní. Všetko mení úplne iný aspekt, a síce fakt, že žijeme v informačnom veku. Niečo pravdy je na výroku, že: „Ľudia chodia do škôl so zastaralým školským systémom a pripravujú sa v nich na svet, ktorý už nebude existovať.“

Už dnes mnohé povolania, ktoré možno robili vaši rodičia či starí rodičia, sú možno na úpadku či úplnou raritou. Ktoré, a to pomerne časté povolania, ale možno už čoskoro budú na tom veľmi podobne?

Pokladník

Stála práca, no aj brigáda, ktorú robili mnohí popri štúdiu najmä vo veľkých obchodných reťazcoch. Ľudský faktor síce aj naďalej bude musieť byť nablízku ako nápomocní, no sami určite vidíte, že Tesco, Kaufland a ďalšie obchody už pomaly prechádzajú na samoobslužné pokladne, ba dokonca možno poznáte aj funkciu „fast scan“. Starší ľudia s tým majú často problém, no mladým to väčšinou príde ako parádne a hlavne rýchlejšie odbavenie sa. Všadeprítomné kamery či námatkové kontroly zase odhalia „zlodejov či špekulantov“. A samostatnosť bude čoskoro v obchodoch stále väčšia.

Bankári

Tento bod sa javí ako holý nezmysel, veď predsa banky vládnu svetu a dnes už azda všetci dostávame výplaty na účty. Áno, bankové služby sa nevytratia, ale skvelý vynález online bankovníctva známy ako internetbanking umožňuje z pohodlia domova zaplatiť čo treba, a dokonca sa dajú cez internet alebo mobil vybaviť aj pôžičky, trvalé príkazy, zmeny PIN kódu atď. Poradcovia a banky nezaniknú, no už teraz sa hovorí o tom, že počet kamenných pobočiek sa bude celosvetovo redukovať, a teda aj počet zamestnancov klesne.

Anketár

Áno, tí otravní telefonisti, ktorých zvyčajne odbijeme jednou vetou, už teraz miznú a spoločnosti prechádzajú na príjemnejšie online dotazníky, ktoré sa navyše sami spracujú.

Farmár / rybár

Áno, ľudia budú stále potrebovať ovocie, zeleniny či ryby, akurát podľa mnohých odborníkov už čoskoro úplne „malí“ dodávatelia celkom zaniknú, pretože ich definitívne prevalcujú veľké spolky či korporatívne zväzy.

Vysielacie spoločnosti

Neviete si predstaviť život bez Markízy, JOJky, Primy, Novy, Expresu, Fun Rádia a mnohých ďalších televíznych či rozhlasových staníc? No, tak to možno začínate patriť k menšine. Všade samá reklama, pevne stanovený vysielací čas a napriek výberu zo 100 kanálov nemáte čo pozerať či počúvať? No, toto je v skratke zhrnuté zmýšľanie mladších ľudí, ktorým sa podriaďujú inovátori. Oni tie stanice zo dňa na deň ani z roka na rok nezmiznú, akurát sa presunú do iných platforiem a tým sa zredukuje aj počet ich zamestnancov.

Zamestnanci v cestovnom ruchu

Teraz je síce pohyb obmedzený, no možno už o rok budeme cestovať tak, ako v minulých rokoch. Zatiaľ, čo pred 20 rokmi ste si takmer každý zájazd museli ísť zajednať do cestovnej kancelárie a následne sa riadiť pokynmi, dnes si objednáte ubytovanie na stovkách stránok z domova úplne sami, a to v susednom meste alebo na opačnom konci sveta. Vďaka navigáciám sa ani nestratíte, vďaka internetu si nájdete všetky potrebné infomrácie a keďže na autá je pomerne spoľah, dovolenku si urobíte podľa seba, svojich požiadaviek a kreativity. Množstvo cestoviek tak bude čeliť úplnému koncu.

Zamestnanci tlačiarní

Kedy ste si naposledy kúpili knihu, časopis či noviny? Možno niekto z vás nedávno a kupuje si ich pravidelne, ale mnohí si už ani len nespomenú. Kniha je síce oddávna „vzácnym“ darom, no stále viac sa presúvajú do online sveta pod názvom e-book (a teda elektornikcá kniha). Časopisy a noviny taktiež pomali upadajú, pretože na internete sa všetko dočítate rýchlejšie, viete si dohľadať inofrmácie navyše a veľmi jednoducho. Navyše, šetrí to životné prostredie.

Zamestnanci pôšt

Kedysi pošty slúžili najmä na posielanie listov či balíkov, postupne sa na nich dali platiť účty, atď. Aktuálne sa 99% správ posiela cez sociálne siete, e-mail alebo prostredníctvom telefónov. Účty sa dajú platiť cez interner (a bez poplatku za šek), spoločnosti využívajú kuriérov či iné miesta, kde si je možné vyzdvihnúť balíky, a teda, pošty postupne bude využívať menej a menej ľudí. Logickým krokom bude ich zatváranie a prepúšťanie zamestnancov.

Zamestnanci kamenných pobočiek

Až COVID ukázal, ako ľahko si masy ľudí zvyknú na nakupy online. Veľké E-shopy ako Alza mali ohromný náskok, a taktiež aj spoločnosti, ktoré už doteraz zákazníkom ponúkali aj možnosť objednať si ich tovar „na diaľku“. Síce niektoré veci je najjednoduchšie vyskúšať si priamo (oblek, šaty, …), a iné je možno o niečo lepšie vidieť naživo, no predsa len, u množstva ľudí opäť pohodlie domova zaváži. Stanú sa z obchodných centier postupne budovy „duchov“?

Pochopiteľne, toto sa môže týkať aj ďalších odvetví, ktoré, ako sa v poslednej dobe ukázalo, dajú robiť cez internet alebo telefón. Napadajú vám ďalšie povolania, ktoré vyhynú alebo sa zredukuje počet potrebných ľudí na ich výkon?

Zdroj: Cheatsheet.com | Foto: Pixabay