Európska lieková agentúra – EMA má zaujať definitívne stanovisko k bezpečnosti vakcíny AstraZeneca. Štátny ústav pre kontrolu liečiv trvá na tom, aby sa v vakcínou aj naďalej očkovalo a na stanovisko EMA zareaguje. Informáciu uviedla riaditeľka ŠÚKL Zuzana Baťová.

Na Slovensku zatiaľ nemáme hlásené žiadne tromboembolické príhody,“ poznamenala Baťová. Pripomenula, že krajiny, ktoré sa rozhodli prestať očkovať vakcínou AstraZeneca, tak urobili výlučne z preventívnych dôvodov.

„Keď EMA vydá stanovisko, zareagujeme. Aj sami vieme regulovať lieky na trhu, bežne ich sťahujeme. Situáciu s vakcínou stále sledujeme. Ak by náhodou všetko nebolo v poriadku, aj sami vieme zasiahnuť,“ uviedla na mimoriadnom zasadnutí parlamentného výboru pre zdravotníctvo.

ŠÚKL zaevidovalo 978 nežiadúcich účinkov po očkovaní AstraZeneca, pričom z toho bolo 18 závažných. Trvá na tom, aby očkovanie s touto vakcínou naďalej pokračovalo a lekárom odporúča, aby urobili s pacientom dotazník, ktorý naznačuje riziko vakcíny. „Dotazník má pomôcť lekárovi rozhodnúť, či pacienta vylúčiť z očkovania s AstraZeneca a odporučiť mu počkať na inú,“ povedala riaditeľka ŠÚKL.

Zdroj: cas.sk | Foto: Instagram/#astrazeneca