Slováci sa konečne dočkali semaforu, podľa ktorého by sa počas pandémie riadili a pozor nie jedného, ale až dvoch. S jedným prišiel Richard Sulík, druhý má v kapse Marek Krajčí. Už len rozhodnúť, ktorý je ten lepší. Profesor Vladimír Krčméry ma na to jasný názor!

Prvý pandemický semafor predstavil minister hospodárstva Richard Sulík. Ten mal pre našu krajinu riešiť opatrenia a odporúčania, plán testovania, cezhraničný režim, ale aj odškodnenie zatvorených či obmedzených prevádzok. Rúška by sa mali podľa Sulíka nosiť v interiéri.

Svojej minútky slávy sa minister hospodárstva nedočkal, jeho pandemický plán zmietol Igor Matovič zo stola. „Je to nezodpovedné a mrzí ma to. Je to, samozrejme, ľúbivé povedať ľuďom, že poďme si otvoriť reštaurácie aj školy, ale zároveň ignorovať, že nám v takej situácii môžu úplne kľaknúť nemocnice. To by som nazval, nie že to je Sulíkov plán, ale to je plán do pekla,“ vyjadril sa premiér, podľa ktorého Sulík nevidí, koľko ľudí mame hospitalizovaných v nemocniciach.

Svoj pandemický plán mal prichystaný aj minister zdravotníctva Marek Krajčí, no nakoniec ho neukázal. Vraj je ešte stále vo fáze vylepšovania. K celej situácii sa vyjadril profesor Vladimír Krčméry, ktorý ma na danú vec jasný názor!

„Krajina má mať jeden plán, to je jasné, aspoň dlhodobo, ale každý z plánov obsahuje nové a inovatívne prvky, čiže nemusíme sa v zjednotení pýtať, ktorý je lepší. Čiže otázku, či vybrať A alebo B, alebo C, by som zmenil na prečo neprijať časti z A plus B plus C. Čiže skoordinovať návrhy do jedného plánu,“ povedal  pre Nový čas.

„Inovatívne prvky, ktoré sa neopakujú, ponechať a nad spornými bodmi urobiť krátku a jednoduchú diskusiu. Cenné sú v novom pláne napríklad zásady tzv. motivačného delockingu, t. j. motivácia občanov regiónu spadajúceho pod príslušný úrad verejného zdravotníctva (tzv. zdravotnícky okres), aby dodržiavali mechanizmy na motivačné uvoľnenie. Rozdiely vidím v indikátoroch úspechu či neúspechu, model ministerstva zdravotníctva logicky uprednostňuje počet hospitalizácií, respektíve obsadenosť nemocníc alebo počet zosnulých. Model ministra hospodárstva zas počty alebo percentá, t. j. incidenciu a prevalenciu,“ dodal na záver.

Pre viac najnovších info sleduj náš FACEBOOK >>>TU<<<

Zdroj: cas.sk | Video: YouTube/ HN televízia