V roku 1986 otriasol výbuch reaktora v Černobyle celou Európou. Najviac postihnutá však bola takzvaná mŕtva zóna v okolí 30 km od jadrovej elektrárne. Z tejto oblasti boli ľudia evakuovaní a život sa odtiaľ vytratil na dlhé desaťročia. Zdá sa však, že tajné kamery tu predsa len niečo zachytili…

V roku 1986 postihla Černobyľ devastačná jadrová katastrofa. Výbuch reaktora tu do ovzdušia rozptýlil rádioaktívny mrak, ktorý sa tiahol nad takmer celou Európou. Z oblasti okolo elektrárne tu vtedy kompletne evakuovali obyvateľstvo a život sa vytratil aj z blízkych lesov.

Zdá sa však, že príroda sa pomaly s katastrofálnymi následkami výbuchu čiastočne vysporiadala. Tajné kamery a miestny výskum nedávno potvrdil, že sa do mŕtvej lokality postupne vracia život. Podľa vedcov z Gruzínskej univerzity sa do rizikových oblasti začala vracať aj divá zver, ktorá postupne zapĺňa nebezpečné, rádioaktivitou zasiahnuté lesy.

“Toto je prvý výskum, ktorý potvrdil prítomnosť takýchto živočíšnych druhov,” uviedol James Beasley z University of Georgia. Výskumík zároveň vyjadril potešenie, že divá zver zlikvidovala až 98 percent nastrčených rýb, čo vraj dokazuje, že zvieratá sú zdravé. Zdá sa tak, že v mŕtvej oblasti Černobyľu svitá na lepšie časy.

Život sa vracia do Černobyľu

Zdroj/Video: YouTube | Foto: Facebook