S blížiacou sa Veľkou nocou a snahe predísť rozširovaniu sa pandémii koronavírusu pristúpila vláda k prísnym opatreniam, ktoré od včerajšej polnoci platia na celom území. V dokumente, ktorý udáva, ako sa majú občania správať počas sviatkov, a ktorým sa majú riadiť od 8.4 do 13.4.2020, natrafili odborníci na jednu nejasnosť. Ide o bod zákazu zhromažďovania sa osobám, ktoré nezdieľajú spoločnú domácnosť. Pri tomto bude sa akosi zabudlo na časove ohraničenie a podľa odborníkov sa jedná o hrubé zasahovanie do práv občanov.

„Neviem, či to bol úmysel, že pri zákaze neuviedli žiadne časové obdobie. Keď však zoberiem do úvahy neskonalú túžbu premiéra Matoviča bojovať proti tej hnusobe vonku, nech tým myslí čokoľvek, je dosť možné, že práve tento bod bez časového obmedzenia považuje za nástroj túto svoju túžbu realizovať,“ reagoval právnik na občianske právo a verejnú správu Martin Alušic.

Právnik ďalej zdôrazňuje fakt, že o opatreniach, ktoré platia od tejto stredy a a uverejnením nariadenia v Zbierke zákonov je vcelku nejasné, dokedy bude zákaz zhromažďovania sa platiť.

Podľa jeho názoru je tento zákaz nereálny a vážne zasahuje do našich práv. „Kým obmedzenia majú napríklad určený jasný začiatok a koniec, v prípade zákazu to jednoducho nie je. Podľa schváleného nariadenia, aj budúci týždeň po Veľkonočných sviatkoch, bude aj ďalej pokračovať náš zákaz zhromažďovať sa. A to kdekoľvek na ulici, akýmkoľvek spôsobom, s akýchkoľvek dôvodov. Teda okrem osôb, ktoré žijú v spoločnej domácnosti,“ uvádza Alušic.

Podľa právnika je dosť možné, že v najbližších dňoch nastanú chaotické situácie, napríklad, keď sa na ulici stretnú rodičia s deťmi, ktorí už nežijú v spoločnej domácnosti, to sa majú na seba iba pozerať? „To znamená, že podľa tejto formulácie sa len človek môže pozerať, ako na druhej strane cesty ide jeho rodina, deti a nemôžu sa zdržiavať na jednom mieste. To isté platí aj pre starých rodičov, lebo s nimi nežijú v spoločnej domácnosti. Musím povedať, že ak kedysi Igor Matovič povedal, že Richard Sulík nie je veľmi empatický človek, tak pán premiér teraz ukazuje, že Richard Sulík oproti nemu je bezodnou studnicou empatie,“ dodal na záver.

Rovnaký názor ma na danú vec aj bývalý poslanec NR SR za Smer – SD a súčasný pedagóg na správne právo na Právnickej fakulte UK Anton Martvoň: „Je pravdou, že Vláda SR schválila okrem obmedzenia slobody cestovania od 08.4.do 13.4.2020 ešte jednu vec. A bez časového obmedzenia počas vyhláseného núdzového stavu (teda aj mimo Veľkej noci), čo si veľa ľudí zatiaľ nevšimlo. Ide o zákaz zhromažďovania sa okrem stretnutia osôb v spoločnej domácnosti.“ Čo si o tomto myslíte vy? Ide o úmysel alebo len o chybnú formuláciu?

Zdroj: topky.sk Foto: Instagram/igor.matovic_olano