Vedci, ktorí skúmajú Covid-19, sa zamerali na jeho prežitie na rôznych materiáloch oblečenia. Zistili, že vírusy podobné kmeňu, ktorý spôsobuje aj koronavírus, môžu na bežne nosených látkach prežiť až tri dni, uvádza BBC.

Štúdia bola vykonaná na univerzite De Montfort v britskom Leicesteri, kde testovali koronavírus na polyestere, bavlne a polykolóne. Z výsledkov sa dozvedeli, že najviac prežíva na syntetických polymérových vláknach, čo je polyester, najbežnejšia látka, ktorú nosíme. Mikrobiologička Katie Lairdová vysvetlila, že materiály, ktoré sa používajú v zdravotníctve a pri uniformách, predstavujú riziko prenosu. Kvapky vírusu sa dokážu zachytiť a prežiť na látke.

“Ak by si sestry, lekári a ďalší zdravotníci nosili uniformy domov, mohli by zanechať stopy vírusu aj na iných povrchoch a šíril by sa v domácnosti,” poznamenala doktorka Katie Lairdová. Zo 100-percentnej bavlny sa vírus odstránil len vtedy, ak bol použitý prací prostriedok a teplota sa zvýšila na 67 stupňov.

Na rozličných materiáloch sledovali stabilitu koronavírusu 72 hodín. Najviac rizikový vyšiel polyester, kde sa vírus udržal tri dni. Na 100-percentnej bavlne prežil 24 hodín  a najlepšie obstál polykotón, na ktorom sa vírus udržal šesť hodín. Polykotón je zmes bavlny a polyesteru, najviac sa používa pri výrobe podstielok, prikrývok, obrusov, poťahov na vankúše či matrace. Výsledky majú usmerniť pranie textílií používaných v zdravotníctve.

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: pixabay.com