Keď sme deti a tínedžeri, čas nám plynie nádherne pomaly. No potom začneme chodiť do práce, staráme sa o domácnosti či vlastné deti a my zrazu netušíme, kde sa podiali streda, február, rok 2020 a vôbec všetky tie „drobné“ časové jednotky.

To je len jeden z mnohých príkladov, že čas je relatívny nielen vo fyzike, ale aj v našich mysliach. Vzdialená je nám prakticky aj vlastná minulosť, nieto ešte história, o ktorej máme často len hmlisté predstavy. Potom nás prekvapia aj také fakty, že iPod bol vydaný skôr, než sa zrušilo otroctvo v Mauritánii, že kráľovná Alžbeta II. a Marilyn Monroe by teraz boli v rovnakom veku alebo že slávna Oxfordská univerzita je o viac ako 200 rokov staršia ako Aztécka ríša.

Dnes vám preto prinášame ešte jedno historické porovnanie, ktoré je skutočne hodné zamyslenia: Egyptská kráľovná Kleopatra sa narodila približne okolo roku 70 pred naším letopočtom. Môžeme teda povedať, že žila bližšie k postaveniu prvého McDonaldu, než k postaveniu egyptských pyramíd, ktoré sa datujú do dôb 2589-2504 pred naším letopočtom! 

Napriek tomu, že bola prakticky faraónkou, pyramídy jej boli časovo tak vzdialené, ako nám udalosti starovekých civilizácii, ktoré sa odohrávali ďaleko pred začiatkom nášho letopočtu (napr. Grécko-perzské vojny).

Zdroj: Brightside.me | Foto: Depositphotos