Zmeny sadzobníkov svojich služieb sa v bankách dejú pravidelne, škoda, že často len smerom hore. Tentokrát je dôvodom zmien to, že sa banky snažia klientov motivovať k väčšiemu využitiu elektronických služieb, pred tými, ktoré môžu využiť na pobočkách!

 

Zmeny sa týkajú Poštovej banky, kde si priplatíte viac napríklad za zrýchlený príkaz na úhradu ak prevod smeruje do inej banky. Pôvodne bola táto suma len 2 eurá, po novom si však budú účtovať až 20 eur! Oproti pôvodnej cene je to teda poriadne zvýšenie poplatku. Ani prevod realizovaný cez internet na tom nie je lepšie, od októbra takáto služba stojí 10 eur.

Podľa vyjadrenie Lýdie Žáčkovej z Poštovej banky odúčtovanie aj pripísanie sumy v ten istý deň predstavuje pre banku oveľa vyššie náklady v porovnaní v bežným prevodom. Bežných klientov však viac zasiahne poplatok za výber hotovosti na pobočke alebo na pošte, poplatok za túto službu sa zvýšil z dvoch na tri eurá.

Tiež sa zmenila suma poplatku za to, ak vám na účet vloží peniaze iná osoba ako majiteľ účtu, po novom to bude stáť 1,50 eur. Dobrou správou je však poplatok za vedenie účtu Junior, doteraz bol v hodnote 1 euro, po zmene je však jeho vedenie úplne zadarmo.

VÚB banka tiež zmenila hodnotu niektorých svojich služieb, za výber hotovosti debetnými kartami si zaúčtuje 2,50 eur, avšak len pri výbere z iného bankomatu ako VÚB. Ani výber kreditnou kartou vás veľmi nepoteší, banka si účtuje 2% z transakcie a tak namiesto pôvodných 6,60 eur zaplatíte minimálne 7,60 eur. Kreditná karta by mala slúžiť hlavne na platby u obchodníkov, ako sa vyjadril Dominik Miša, hovorca VÚB, presne toto by malo byť dôvodom, prečo sa zvyšujú poplatky za výber hotovosti.

Po novom bude tiež účtovaných 50 centov za zaslanie výzvy na 100%-né inkaso dlžnej sumy, znovuvydanie či obnova karty boli spoplatnené sumou 10 eur. Tiež však banka priniesla aj pozitívnu správu, poplatok v hodnote 20 eur za prvé použitie Flexikarty po troch mesiacoch od jej vydania bol zrušený.

Banky v takomto správaní nie sú regulované zákonom, a skok ako v prípade Poštovej baky z dvoch na dvadsať eur je naozaj veľký. Maroš Ovčarik z Finančného kompasu za zmenami nevidí administratívny dôvod, ale o tomto jave sa vyjadril skôr ako o ‚bankovom folklóre‘ – čím menej si zmenu podobných poplatkov všímame, tým odvážnejšie sa môžu banky staviať k zvyšovaniu poplatkov v budúcnosti. Ste aj vy ovplyvnení týmito poplatkami? Aký je v tomto prípade váš názor?

Zdroj/Foto: pluska.sk, finweb.hnonline.sk