Teória rozpínajúcej sa Zeme. Známa vo vedeckom kruhu. Žiaľ pre svoje trúfalé domnienky sa nemala šancu dostať medzi širšiu verejnosť. Viete o čo v nej ide? A prečo je vlastne utajovaná?

Teória rozpínajúcej sa Zeme, ako už aj samotný názov naznačuje tvrdí, že naša Zem nemala vždy rovnakú veľkosť a v priebehu rokov sa rozpína. Že to tak nemôže byť? Tu máte niekoľko overených dôkazov…

Pohyb zemských krýh

Na základnej škole nás učili, že planéta Zem nemala vždy dnešnú podobu. Kedysi tu existoval jeden superkontinent, ktorý sa volal Pangea. Postupom rokov sa však trhal. Dnes je tento superkontinent rozdelený do šiestich kontinentov.

S myšlienkou, že dnešné kontinenty kedysi tvorili jeden superkontinent prišiel Alfred Wegner v roku 1912, keď si všimol, že dnešné kontinenty do seba dokonale zapadajú – ide o pohyb Zemských dosiek. Je však možné, že len on je zodpovedný za dnešnú podobu Zeme?

Teória rozpínajúcej sa Zeme

Teória bolo vedeckou komunitou zavrhnutá hneď na začiatku. Vedecké pole je však tiež rozmanité a našli sa aj takí, ktorí s teóriou rozhodne súhlasia. Dokáže totižto vysvetliť mnoho dodnes nejasných javov. Pretože ak platí, že gravitačná sila je priamo úmerná hmote, tak potom musí platiť aj to, že nižšia gravitácia, ktorá mala byť na Zemi v ére dinosaurov naznačuje, že naša planéta bola menšia.

Ďalším neodvrátiteľným faktom je aj to, že zemská pevnina je stará cca 3,8 miliardy rokov na rozdiel od oceánskeho dna, ktoré má len vyše 200 miliónov rokov. Znamená to, že počas éry dinosaurov ešte oceánske dno vôbec neexistovalo.

Viete o tom, že rotácia našej planéty sa spomaľuje? Vedci boli už štyrikrát nútení pridávať priestupnú sekundu k atómovému času. Hlavným dôvodom má byť pribúdajúca hmota našej planéty – čo však len opäť potvrdzuje našu teóriu. Spomínať rozpínanie vesmíru snáď ani nemusíme. Je to overený fakt, ktorý vysvetľuje, prečo sa napríklad galaxie od seba vzďaľujú (prečo by sa potom nemohli rozpínať aj objekty v ňom?).

Po všetkých týchto vyhláseniach sa už aj veľká NASA rozhodla spraviť nejaký ten výskum. Teóriu rozpínajúcej sa Zeme vyvrátili, ale… Uznali, že planéta sa ročne zväčšuje o zanedbateľný 0,1 milimeter. Zem však existuje cca 4,5 miliardy rokov a za ten čas je to 450 kilometrov. Čo už rozhodne nie je zanedbateľná veľkosť…

Tak čo, ide iba o ďalší bullshit a konšpiračnú teóriu, alebo je na nej aj zrnko pravdy… ?

Zdroj/Foto: youtube, flickr.com, wikimedia, pixabay