Ruskú vakcínu s názvom Sputnik V po tajnom dovezení premiérom Igorom Matovičom na Slovensko, testovali na morčatách a myšiach v Šarišských Michaľanoch. Testovaním sa zisťovali potenciálne nežiadúce prímesi. Miroslav Ryzner z referátu biologických skúšok na zvieratách spoločnosti Imuna Pharm dnes informoval, že zvieratá skúšku prežili.

„Testovanie prebiehalo na piatich myškách a dvoch morčatách, čo sa týka komponentu jeden, a takisto aj komponent dva bol testovaný na piatich myškách a dvoch morčatách. Skúška trvala sedem dní. Celé pozorovacie obdobie sa neprejavili žiadne prejavy toxicity, nestratili na hmotnosti a žiadne zviera ani neuhynulo, čiže skúška dopadla s vyhovujúcim výsledkom,“ povedal Ryzner.

Ďalej potvrdil informáciu, že na testovaní tejto vakcíny sa ich spoločnosť podieľa na spolupráci s Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied. „Časť jedného testovania vykonáme na zvieratách a zvyšok budú pokračovať v testovaní oni. Ide o imunizáciu myší. Po 14 dňoch imunizácie sa myškám odoberie krv, získa sa sérum a následne to sérum bude analyzovať biomedicínske centrum,“ dodal.

Zdroj: Info.sk Foto: Pixabay.com