Čas a starnutie

Obdobie Vianoc, no predovšetkým očakávania príchodu nového roka, je plné chvíľ prehodnocovania minulosti a plánovania budúcnosti. Prelom decembra a januára vnímame ako akúsi symbolickú štartovaciu čiaru, po ktorej možno začať odznova – lepšie, úspešnejšie a bez chýb. Nehľadiac na to, že nová príležitosť prichádza s každou minútou a poklesky patria k životu ako soľ do chleba, predsa len existujú veci, ktoré je dobré mať denno-denne na zreteli. Aké napríklad?

Bronie Ware – to je meno zdravotnej sestry, ktoré pred pár rokmi obletelo svet. Dlho pracovala v nemocnici, kde sa jej ľudia na sklonku života zdôverovali so svojimi najväčšími životnými ľútosťami a chybami. Našla medzi nimi mnohé podobnosti, a tak sa rozhodla napísať svoje memoáre, v ktorých chce mladším generáciám odovzdať odkaz od tých, ktorí tak už sami urobiť nemôžu. Znie jasne: Urobte niečo so svojím životom, kým je to možné, lebo raz bude neskoro!

Západ slnka

Lenže „niečo urobiť“ – to je priveľmi všeobecné klišé, z ktorého sa ťažko ťaží nejaké ponaučenie. Všetci vieme, že môžeme žiť lepšie. Otázka znie: Ako?

Občas si stačí pripomenúť týchto 5 vecí, ktoré podľa Bronie ľudia pred smrťou najviac ľutujú:

1. Kiežby som býval vedel žiť život podľa seba!

Znie to tak jednoducho… A predsa si mnohí z nás obvykle ani neuvedomujú, že sa prispôsobujú názoru okolia, nieto aby s tým dokázali nejakým spôsobom pohnúť! No ruku na srdce, každý už aspoň raz zostal v nešťastnom vzťahu len preto, aby si známi nepovedali „zas ti to krachlo, nikto s tebou nevydrží“, či radšej, než by mal počúvať nekonečné otázky rodiny typu „ale prečo?“ sa radšej rozhodol sedieť doma a necestovať, prípadne trpieť v zlej práci miesto toho, aby ju čím skôr vymenil. Lenže každé takéto rozhodnutie z nás robí väčšiu a väčšiu bábku, ktorá stráca kontrolu nad tým, čo vlastne naozaj chce. V konečnom dôsledku sa tak napokon staneme len zosobnením niečích predstáv o tom, ako by malo bytie vyzerať – a tomu niekomu to pritom môže byť navyše úplne jedno. Každý sa totiž napokon pozerá len na vlastný život. Či s ním ale bude spokojný alebo bude všetko ľutovať, je už druhá vec.

Cestovanie a láska

2. Nemal som toľko pracovať…

Zdravie je to najdôležitejšie, čo máme. Keď ho stratíme, stratíme akúkoľvek slobodu vrátane tej plniť si sny. No kým ho máme, neuvedomujeme si to a svoj vzácny čas venujeme činnostiam, ktoré často nenávidíme. A zatiaľ nám utekajú pomedzi prsty krásne momenty… Stratené chvíle, čo mohli stráviť s rodinou, podľa Bronie Ware ľutujú najmä muži, no súčasná generácia ťažko pracujúcich matiek na tom zrejme raz nebude o nič lepšie. Problémom je, že situácia niektorým ľuďom neumožňuje pracovať menej. V robote trávia 8-12 (ba aj viac) hodín s tým, že skutočne produktívne sú často len 2 či 3, prípadne – úplne naopak – musia fungovať na plnú paru každučkú sekundu. Ak človeka práca navyše ani nenapĺňa, zrejme je čas zvážiť úplnú a absolútnu zmenu, hoci by to malo znamenať aj ísť do rizika. Možná výhra často stojí aj za to, aby sme párkrát prehrali.

Viac času s rodinou

3. Byť ticho a večne sa prispôsobovať bolo veľkou chybou.

Mnohí ľutujú, že sa v živote nenaučili väčšej asertivite a schopnosti dávať najavo svoje pocity. Touto ťarchou trpia najmä mimoriadne inteligentní ľudia, ktorí sú pre všeobecný pokoj ochotní radšej zaťať zuby a zniesť takmer čokoľvek. Problém je, že niečo takéto pre nás nie je zdravé. Potláčanie nášho vnútorného ja nám spôsobuje nielen stres (a z neho následné choroby), no má na svedomí toxické vzťahy. Ak nepovieme, čo chceme, necháme si „skákať po hlave“, budeme sa hrať na niekoho iného, večne sa prispôsobovať či znášať krivdu, ktorá nám následne nedá spať – všetko je to len iná forma klamstva a pretvárky – budeme k sebe priťahovať ľudí, o akých vôbec nestojíme. Princíp „vrana k vrane sadá“ je naozaj v platnosti – no čo budete mať zo spoločnosti vrán, keď ste pod maskou v skutočnosti orol?

Čierna ovca

4. Mal/a som mu/jej zavolať. Boli sme si blízki.

Neplatí to len pre partnerstvá, ale aj pre zanedbané kamarátstva. Dôvody na ukončenie vzťahov sú rôzne – niektoré v nás po čase vyvolajú ľútosť, iné zas vôbec. Horšie je, keď ich necháme „zapadnúť prachom“ a potom ich tam – či už zo strachu alebo hanby – aj necháme ležať. Ak niekoho túžite vidieť a počuť, na nič nečakajte. Inak vám to raz bude pekelne ľúto.

Najlepšie kamarátky

5. Škoda, že som sa trápil hlúposťami a nebol som skrátka šťastnejší…

Omeškaná platba, rozbitý hrnček, hádka pre hlúposť, chaos v papieroch, neumyté okná… Pri všetkom, čo nás „žerie“, by sme si mali položiť jednoduchú otázku: „Bude to dôležité o päť rokov?“ Ak nie, neoplatí sa kvôli tomu stresovať. Paradoxne, často práve takéto pochabosti, ktorými si zbytočne zapĺňame myseľ, nás držia ďaleko od pocitu šťastia. Pretože to je voľbou, nie vecou náhody. Každému z nás boli dané karty, s ktorými môže hrať – a hoci niekomu „osud“ namiešal lepšie a inému zas horšie, v skutočnosti nikto nemá len samé esá. Každodenné starosti spolu s miliardou rozptýlení dnešnej doby nám vzali prirodzenú schopnosť žiť v danej chvíli. Nedokážeme obsedieť bez toho, aby sme šli čosi robiť alebo aspoň bezcieľne nepozreli na telefón. Nevieme sa od srdca a bezstarostne zasmiať, veriť v odvážne sny, vychutnať si západ slnka, vietor vo vlasoch, ba ani deň voľna. A pritom daný moment je vlastne to jediné, čo máme. Nečudo, že napokon odchádzame bez toho, že sme vôbec žili.

Spomienky a fotografie

Čo z toho všetkého vyplýva?

Ak chcete vytvoriť umelecké dielo, vytvorte ho. Nepôjde to za jeden večer, ale o rok budete ďalej, ak odteraz každý deň nakreslíte jednu bodku alebo napíšete jedno písmeno, než keby ste mali čakať na dokonalú chvíľu, keď na to budete mať viac času či lepšie podmienky. Nepríde. Nikdy.

Ak chcete cestovať, bežte. Milión dôvodov, prečo to nejde, má každý. Pamätajte však, že raz sa budete zodpovedať za nevykonané výlety len sám sebe – a sotva vám pred týmto najvyšším súdom v živote prejde výhovorka „peniaze boli viac treba na nové poťahy do auta“ či „v práci by to bez mojej pomoci nezvládali“.

Dobrodružstvo

Túžite vyliezť na Everest, preplávať kanál La Manche, absolvovať púť Santiago de Compostela, zabehnúť maratón, získať čierny pás v karate, naučiť sa exotický jazyk alebo vyhrať Nobelovu cenu? To sú síce odvážne sny, no rozhodne nie nemožné. Ak je to to, čo naozaj z hĺbky duše chcete, nenechajte sa odradiť ničím.

Basejumping

A napokon staré známe: „Ži a nechaj žiť.“ Ak by sme sa viac venovali svojmu vlastnému svetu v našom vnútri a nenechali sa rozptyľovať pletkami okolia či celebrít, celá spoločnosť by vyzerala úplne inak. Urobte veľkú zmenu vesmíru – pozrite sa do zrkadla.

Zrkadlo vody

Zdroj: Funmagazin.sk | Foto: Pixabay.com