V parlamente sa vyskytol návrh, aby si Slovensko po oficiálnom skončení striedania letného a zimného času zanechalo ten zimný. Ľuďom sa tento návrh nepozdáva, nakoľko aj v ankete Slováci hlasovali, že by si chceli ponechať práve letný čas. Za zachovanie letného času sa tak vytvorila petícia. Pred zimným časom varuje aj klimatológ a psychologička, Slnko by totiž vychádzalo už o…!

 

Klimatológ Pavel Faško zo Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu upozorňuje, že ak by sa Slovensko predsa len rozhodlo ponechať si zimný čas bude v lete svitať už okolo druhej hodiny nad ránom. Tí, ktorí sú teda zvyknutý vstávať už s prvými lúčmi svetla, by sa veľmi nevyspali.

„V bežnom pracovnom režime ľudia, ktorí chcú byť s deťmi za svetla vonku, nebudú mať po zavedení zimného času takúto šancu ani v lete. Do sedemnástej sú v robote, kde by boli s rodinou. Ukrátime sa o jednu hodinu svetla denne. Nebudeme vnímať, že máme svetlo skoro ráno, ale všimneme si, že nemáme svetlo skoro večer,“ dodáva klimatológ Faško pre pravda.sk.

vychod slnka

Aj psychologička Magdaléna Krasulová varuje pred úskaliami ponechania si zimného času. Slovákov varuje pred sezónnou depresiou, ktorá prichádza aj so zníženým slnečných lúčov. Psychologička tak vysvetľuje, že horší vplyv náš organizmus by mal jednoznačne permanentný zimný čas. Výrazne by nám totiž chýbalo slnečné svetlo.

Východ slnka podľa zimného/letného času

vychod slnka

Zdroj: pravda.sk, Facebook | Foto: Facebook, pixabay