Kráľovná Alžbeta ll. (*21. apríl 1926) je najdlhšie vládnucim monarchom na svete. Aj keď je všetkým dobre známa ako decentná staršia dáma, ktorá nemá veľmi čím prekvapiť, toto vás dostane! V Británii totiž existuje niekoľko zákonov, ktoré „Lizzie“ nemusí dodržiavať. Vedeli ste o nich?

10 zákonov, ktoré kráľovná Alžbeta II. nemusí dodržiavať

Môže zjesť labuť:

Kým iné vtáctvo môžete v Británii beztrestne konzumovať, loviť a jesť labute je zakázané! Všetky labute sú totiž pod ochranou kráľovnej, ktorá prakticky vlastní aj tie, ktoré sú neoznačené. A keďže jej čiastočne patria, ona jediná by mala povolené si na nich pochutnať.

Nepotrebuje vodičák:

Vodičské preukazy sú v Británii vydávané v jej mene, preto si ten svoj môže jednoducho prideliť. Netýkalo sa jej preto ani absolvovanie autoškoly či skladanie vodičskej skúšky, napriek tomu je kompetentnou vodičkou a dokonca riadila sanitku v 2. svetovej vojne.

Nemusí dodržiavať najvyššiu povolenú rýchlosť:

Nie že by sa kráľovná preháňala v aute a hrala sa na závodníka, zo zákona však nemusí dodržiavať najvyššiu povolenú rýchlosť. I keď je veľmi dobre známe, že Alžbeta rada šliapne na plynový pedál! Jej sestry sa to však rozhodne netýka – zosnulá princezná Margaret v minulosti dostala pokutu za rýchlosť.

Nepotrebuje pas:

Kráľovná sa môže v podstate ľubovoľne premiestňovať z krajiny do krajiny bez toho, aby sa preukázala platným pasom. Funguje to s ním totiž rovnako ako s vodičským preukazom.

Nemusí platiť dane:

Kým všetci pracujúci občania Británie zo zákona musia odvádzať daň z príjmu, Alžbety ll. sa táto povinnosť netýka. Ona však napriek tomu svoje dane dobrovoľne poctivo platí od roku 1992.

Nevzťahuje sa na ňu sloboda žiadosti o informácie:

V Británii platí sloboda tlače požiadať o informácie a položiť akúkoľvek rozumnú otázku. To sa však nevzťahuje na kráľovnú a kráľovskú rodinu, ktorých súkromie a privátne aféry sú čisto len ich záležitosť a nemusia sa s nimi nikomu zdôverovať. Takže sa od nich dozvieme len to, čo chcú, aby sme vedeli.

Môže kedykoľvek začať vojnu

Aj keď technicky nejde o zákon, no je veľmi zaujímavé že kráľovná ako jediná by legálne mohla kedykoľvek vyhlásiť ktorejkoľvek krajine vojnu či mier.

Môže odmietnuť zákon

V Británii sa žiadny zákon nestane zákonom, kým kráľovná nerozhodne. Pri prijímaní nových zákonov má teda posledné slovo Alžbeta ll. a keď sa jej nejaký nepáči, jednoducho ho odmietne. Aj keď je pravda, že to doteraz ešte niekdy nespravila.

Kráľovnú nemôžete zažalovať:

…a ani trestne stíhať. Zákon to jednoducho nedovoľuje rovnako ako to, že legálne nemôže byť poslaná do väzby alebo svedčiť na súde, čo ju prakticky oprávňuje vykonať akýkoľvek skutok či trestný čin, ak by chcela

Môže porušiť akýkoľvek zákon:

Tento bod priamo nadväzuje na ten predchádzajúci a áno, je to skutočne tak! Na kráľovnú Alžbetu sa nevzťahujú žiadne zákony platné v Spojenom kráľovstve!

Zdroj/Foto: Twitter, youtube, giphy.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.