Slávny príbeh Jacka a Rose je modernou obdobou Rómea a Júlie, no film, ktorý sa stal právom kultovým, ponúka divákom omnoho viac, než sa na prvý pohľad zdá. Niektoré fakty o ňom sú pomerne známe – napríklad že vrak lode ukázaný vo filme bol skutočným Titanicom či niektoré okrajovo zobrazené príbehy boli podložené naozajstnými ľudskými osudmi (ako ten o staršom páre, ktorý zostal v posteli, aby uvoľnil svoje miesto na člne niekomu inému či o mužovi, ktorý zrejme prežil vďaka tomu, že bol na mol). O ďalších zaujímavostiach však vedel okrem štábu málokto.

 

Pozrime sa dnes spolu na niekoľko z nich

1. Matka, ktorá pred potopením uspala svoje deti, im rozprávala príbeh o írskej predstave druhého sveta

Tír Na nÓg je v keltskej mytológii miesto, ktoré duša dosiahne potom, ako prekoná more. Tento príbeh pôvodne nebol zahrnutý v scenári a režisérovi ho navrhli prítomní írski herci. Do filmu sa hodil perfektne – matka tak vlastne deťom povedala, že keď sa raz ponoria do vody, prídu do zeme, kde budú šťastné.

2. Portrét Rose v skutočnosti maľoval režisér filmu James Cameron, rovnako ako ďalšie obrázky, ktoré so sebou Jack nosil

Talentovanému filmárovi neušlo ani to, že na rozdiel od Leonarda DiCapria je sám ľavák. Scénu kreslenia tak museli digitálne upravovať v postprodukcii, aby to vyzeralo, že obraz maľuje samotný Jack pravou rukou.

3. Voda v bazéne, v ktorom sa natáčalo, bola tak studená, že herečka Kate Winslet skončila podchladená

Dlho sa hovorilo, že pri natáčaní dostala zápal pľúc, údajne to však nebolo až tak zlé. Príjemná skúsenosť to rozhodne ale i tak nebola.

4. Niektoré z najpodarenejších scén filmu boli kompletne improvizované

Titanic v predstavách filmárov neobsahoval vôbec žiadne pľutie. Scénu, kde Jack túto „zručnosť“ Rose učil, herci kompletne zimprovizovali. Kate Winslet však musela zostať v povedomí, pretože vo chvíli, keď ju jej filmový snúbenec Cal chytil, aby ju násilím posadil do člna, mala ho podľa scenára pichnúť sponkou do vlasov. Namiesto toho ho spontánne opľula. Šokovanú a znechutenú reakciu tak napokon ani nemusel hrať.

5. Na nafilmovanie záplavy schodiska mali filmári len jeden jediný pokus

Aby bolo potopenie krásneho dreveného schodiska čo najhodnovernejšie, štáb naň „na šupu“ vylial 340-tisíc litrov vody. Že nebudú mať druhú šancu točiť túto scénu, bolo všetkým nad slnko jasné.

6. Nočná obloha, na ktorú hľadela Rose po katastrofe, nereflektovala skutočný vzhľad oblohy v čase na mieste potopenia lode

Keď preto v roku 2012 film vypustili do sveta opäť, jednou z drobných úprav bola aj obloha, ktorá už v tejto snímke mala tú podobu, akú mohli vidieť zachránení ľudia v tú osudnú noc v apríli 1912.

7. Rovnaký Renault ako vo filme bol aj na skutočnom Titanicu. Podľa záznamov šlo o jediné auto na palube

Američan William Carter, ktorý si ho kúpil len krátko predtým, si naň po tragédii uplatnil poistku v plnej sume 5-tisíc amerických dolárov. Dnes táto hodnota predstavuje až okolo 130-tisíc dolárov.

Ak by sa auto v troskách našlo, na aukcii by malo hodnotu niekoľkých miliónov (podobne ako dva „vylovené“ palubné menu lístky, ktoré boli predané za 25-tisíc a 35-tisíc dolárov). Vrak Renaultu však zostáva pred očami záchranárov skrytý.

8. Kate Winslet mala pri natáčaní nehodu, ktorá sa jej mohla stať osudnou

Keď Jack a Rose unikali z podpalubia Titanicu a narazili na zamknutú bránu, herečke sa do železnej konštrukcie nedopatrením zachytil kabát. Je dosť možné, že by sa bola utopila, keby sa jej samej nepodarilo z neho dostať.

Samotná Kate sa s odstupom času vyjadrila, že sa režisérovi nikdy na tento incident nesťažovala, aby nevyzerala ako slaboch. Ten však stále tvrdí, že sa ani raz počas natáčania neocitla vo fyzickom nebezpečenstve.

9. Film má množstvo vynikajúco premyslených detailov, tento jeden však tvorcom unikol: V čase, keď sa potopil Titanic, jazero vo Wisconsine, o ktorom rozprával Jack, ešte neexistovalo

Ako chlapec mal chodiť chytať ryby na jazero Wissota v americkom Wisconsine, kde sa pod ním preboril ľad. To však bolo v skutočnosti vyhĺbené až päť rokov po potopení Titanicu.

10. Odchod lode z prístavu bol filmovaný „naopak“. Celá scéna, ako aj set, tak boli v skutočnosti otočené

Dôvodom je historická presnosť – skutočný Titanic bol totiž v čase odchodu zo Southamptonu otočený k prístavu ľavobokom. Možnosti filmovania však boli v mnohých detailoch, štáb tak musel improvizovať.

Pre viac info nás sledujte na Facebooku 
>>> TU <<<!

Zdroj: Boredpanda.com | Foto: Boredpanda.com, Pinterest